vertegenwoordiger van de Black Panthers maar iemand die 'The Overseer' wordt genoemd; een naam die zowel verwijst naar de zwarte voormannen op plantages als naar de titel 'The Overseer of Light' die in gnostische teksten wordt toege kend aan de Demiurg, de kwaadaardige schepper van de aarde, Lucifer. Vastbesloten Sun Ra's missie te saboteren, laat The Overseer geen middel onbenut de zwarte populatie van Oakland mee te sleuren in de naderende vernietiging van zijn planeet. Via omkoping, valse beschuldigingen, collaboratie met NASA, ontvoering en aansporing tot een moordaanslag pro beert hij te voorkomen dat Sun Ra met zijn muziek de weg wijst naar een nieuwe toekomst op een andere planeet. Het hoofd motief van de film is het mythologische duel tussen Sun Ra en Overseer, tussen een engel van Saturnus en een gevallen engel. De 'Astro-Black Mythology', waarvan in Space is the Place een gedeelte wordt verteld, is Sun Ra's visionaire blik op de ge schiedenis en toekomst van de Afro-Amerikanen: een kleurrijk en open concept dat aan de basis van praktisch al zijn werk ligt. 'Astro-Black' staat voor een mengeling van zwarte interpretaties van de bijbel, gnostische geschriften, moderne wetenschap, science fiction en Egyptologie. Sun Ra's mythe neemt daarmee een bijzondere plaats in onder de afrocentrische studies die vanaf de 18de eeuw in Noord-Amerika plaatsvinden. In het historische gedeelte klinken, aangepast en gemythologiseerd, de theorieën van afrocentrische schrijvers als Theodore P. Ford en George G.M. James door. Het centrale thema van hun werk wordt misschien het best geïllustreerd door de volledige titel van James' boek Stolen Legacy, the Greeks Were Not the Authors of Greek Philosophy, but the People of North Africa, Commonly Called the Egyptians: Afrika, en niet Europa, is de bakermat van onze beschaving. Alles wat de oude Grieken wisten was gestolen van de Egyptenaren. Blanke geschiedschrijvers verdraaien de feiten om de suprematie van hun ras met vals bewijsmateriaal te onderbouwen. In de Astro-Black Mythology, met zijn vele ver wijzingen naar het Oude Egypte, herschrijft Sun Ra onze ge schiedenis en geeft hij de Afro-Amerikanen hun verleden terug. "I do not come to you as a reality", legt Sun Ra in vol Egyptisch ornaat een groep jonge Panthervolgelingen uit, "I come to you

Ballustrada | 2009 | | pagina 39