as a myth. Because that's what black people are: myths", waar mee hij verwijst naar hun non-existentie in de officiële geschiedenis en in de Amerikaanse samenleving. Verlossing uit hun 'inverted position' op deze planeet is dan ook alleen mogelijk via diezelfde mythe, via de verbeeldingskracht, via muziek die de geest wakker schudt en naar een andere wereld voert. De boodschap lijkt aan te slaan in Oakland; Sun Ra's populariteit stijgt. Maar zijn tegenstander grijpt in. In opdracht van The Overseer biedt een van zijn werknemers de bandleider zijn diensten als manager aan en stelt hem een groter publiek in het vooruitzicht. Sun Ra loopt in de val. Want zodra het nieuws van de deal bekend wordt, lijken de eerder door The Overseer verspreide geruchten over de commerciële doeleinden van Sun Ra's boodschap bewaarheid te zijn geworden. Op een enkeling na, keert het publiek Sun Ra de rug toe. "He's sold out", roept een Panthervolgeling. In werkelijkheid heeft Sun Ra's manager nooit een groot pu bliek weten te bereiken. De jonge mysticus Alton Abraham richtte in 1956 in Chicago 'El Saturn Records' op om Sun Ra's composities bekendheid te kunnen geven. Het ideële platen label was onderdeel van 'El Saturn Research', een groep intel lectuelen en muzikanten rond Abraham en Sun Ra, die allerlei theosofische, wetenschappelijke en profetische teksten be studeerde. Binnen El Saturn Research werden berichten over UFO's, speculaties over buitenaards leven, science fiction en nieuwe ontwikkelingen in de ruimtevaart in verband gebracht met profetieën over het einde van de wereld. El Saturn Re search gaf een nieuwe impuls aan de Astro-Black Mythology: afrocentrisme ging over afrofuturisme. Sun Ra's blik raakte meer en meer op de toekomst gefixeerd. In Space Is The Place lijken Sun Ra's kansen te keren als hij een concert krijgt toegewezen. Muziek, 'rushing forth like a fiery law', is per slot van rekening de stuwkracht van zijn ruimte schip. Maar The Overseer is zich van het gevaar bewust. Vlak voor de aanvang van het optreden laat hij Sun Ra ontvoeren door blanke agenten die koste wat kost achter het geheim van het ruimteschip willen komen omdat ze vermoeden dat het onderdeel is van een Afrikaans ruimtevaartprogramma. Als de

Ballustrada | 2009 | | pagina 40