musicus, met dikke touwen op een stoel vastgebonden, zijn medewerking weigert, wordt hij bedreigd en gemarteld met een koptelefoon waaruit onophoudelijk 'Yankee Doodle' klinkt. "We're going to get something to eat and when we come back, you'll be ready to talk", grijnst een van de agenten om daarna Sun Ra, machteloos luisterend naar muziek vol associaties met slavernij en rassenhaat, achter te laten. Terwijl de agenten hun hamburgers naar binnen werken, slagen drie jonge gettobewo ners er echter in de bandleider te bevrijden en hem net op tijd naar de concertzaal te brengen, waar een multiraciaal publiek hem enthousiast ontvangt. Niet voor niets is het gebouw van de Rosicrucian Order in San José de locatie van het concert. Occulte genootschappen hebben een belangrijke rol gespeeld in het ontwikkelen van afrocentrisch en afrofuturistisch denken en in de emancipatie van Afro-Amerikanen. Deels valt dit te verklaren uit het simpele feit dat ze geheim waren, dat wil zeggen minder gevoelig voor repressie en censuur, maar belangrijker is dat via de genootschappen, en dan met name via vrijmetselaarsloges, subversieve kennis van generatie op ge neratie werd doorgegeven en werd aangepast aan de heersende omstandigheden. Alternatieve bijbelinterpretaties, de studie van gnostische teksten, profetieën en de Egyptische Oudheid zijn altijd al kenmerken van de vrijmetselarij geweest. Toen in 1776 de eerste zwarte vrijmetselaarsloge in Noord-Amerika werd opgericht, kon occulte en verworpen wetenschap uit Europa zich vrijelijk vermengen met zwarte, overwegend reli gieuze verlossingstheorieën en restanten Afrikaanse folklore. 'Black Masonry', een verzamelnaam voor allerlei aan de vrij metselarij verwante genootschappen, ontwikkelde zich vanaf die tijd tot de spil van het afrocentrisch denken. Schrijvers als de eerder genoemde George G.M. James, activisten als Marcus Garvey en organisaties als de Nation Of Islam komen vrijwel zonder uitzondering uit Black Masonry voort. El Saturn Re search, met zijn invloeden van vrijmetselarij en Rozenkruizers, verschilt daarin niet. De Astro-Black Mythology onderscheidt zich echter van de overige afrofuturistische theorieën uit die tijd door zijn licht ironische, spirituele en universele bood schap. Waar bijvoorbeeld de Nation Of Islam een gepolitiseerde mythologie ontwikkelde waarin rassenscheiding centraal staat

Ballustrada | 2009 | | pagina 41