en blanken als duivels worden beschouwd, ontstijgt de Astro- Black Mythology rassenvraagstukken. "The white man is an image of God. So he can only do what God does. That's what images do", spot Sun Ra in een interview met Henry Dumas. Hoewel Sun Ra's mythologie zich in de eerste plaats richt tot zwarte Amerikanen, bevat hij een universele boodschap. In de Astro-Black Mythology is de zwarte Amerikaan Elckerlyc. De duivel in Sun Ra's mythe is dan ook niet blank. The Overseer is, net als zijn tegenspeler, zwart. Sun Ra begint het concert met een lange aanklacht tegen het bestaan op de Aarde. "I hate your positive, absolute reality", proclameert hij ongewoon fel, terwijl achter de coulissen The Overseer meeluistert en besluit zijn laatste kaart te spelen. De kogel uit het pistool van een agent mist echter zijn doel: een van Sun Ra's bevrijders, een aanvankelijk sceptische Panther- volgeling, werpt zich in de baan van het schot en offert zo zijn leven op. In het tumult dat daarop volgt, 'teleporteren' de bandleider en zijn Arkestra zich als in een Startrek-aflevering naar het ruimteschip. De drie bevrijders plus het zwarte deel van Sun Ra's manager zijn de enigen die ze meenemen. De Aar de, waar dood, geweld en realiteitszin heersen, is niet klaar voor Sun Ra's boodschap. "Farewell Earthlings", zegt hij voor dat de deur van het ruimteschip zich sluit, "you just want to speak about reality. No myths. I talk to you as the Myth. So it's farewell". Terwijl het schip opstijgt en de Aarde steeds verder achter zich laat, beseft The Overseer dat het spel verloren is. Woedend ziet hij toe hoe steden instorten, dammen het be geven en zijn planeet in vlammen opgaat. Na een enorme ex plosie scheurt de Aarde dwars doormidden. De twee helften blijven nog even met elkaar verbonden om daarna af te breken en, opzettelijk klungelig als in een goedkope sciencefictionfilm, afzonderlijk door de kosmos te dwarrelen. Uit het ruimteschip klinkt 'To another world!' De Astro-Black Mythology biedt houvast in het ontcijferen van de complexe 'blueprint for a better world' die Sun Ra ons met zijn muziek heeft nagelaten. Maar niet meer dan dat. Sun Ra's muziek, 'the word of words', komt alleen tot leven door ernaar te luisteren. Titels van composities als 'Tiny Pyramids', 'Outer

Ballustrada | 2009 | | pagina 42