ERAS De eerste aflevering van de Piet Janserie «O O O N We zaten in De Pui, Oostzeedijk. Zelf ben ik bakker maar ik M hou van lezen. Dat komt door mijn opa. Als opa niet hoefde te 3 bakken zat hij te lezen en leek heel tevreden met zijn wereld. Ik las de bibliotheekbus en daarna het Margrietboek. Hooglied en Prediker werden voorgelezen. Mijn vriend Piet las ook en was daarmee gaan studeren, in Amsterdam. Nu woont hij in Haarlem met een gezin en een aanstelling en zoekt mij soms terug vanwege de oude tijd en Rotterdam. Ik ben altijd blijven lezen, na de afbak. Lezen houdt het hoofd O koel. Daarna ga ik joggen om al die spinsels er weer uit te krijgen. Piet leest en denkt beroepshalve, voor z'n brood dat ik bak. Dat is mooi. Zo is er een evenwicht. Die avond in De Pui waarover ik wil vertellen sloeg hij door. Hij had veel ideeën en dronk jenever en hoewel ik hem aanbood bij mij te blijven slapen wilde hij persé de nachttrein. Op het centraal station kreeg hij zwaar ruzie, hoorde ik later. Tegen de ochtend, in de buurt van Maastricht, is hij bijna doodgebloed, gelukkig in z'n slaap. Daar hebben ze hem opgelapt, en na twee maanden Griekenland zit hij nu weer thuis. Die avond in De Pui vroeg Piet mij: "Wat doé je hier nog, Jan? In Rotterdam kan je geboren worden, maar afronden doe je er gens anders." Rotterdam vond hij niet goed genoeg, Rotterdam was van de zakkenvullers, Rotterdam was, creatief gesproken, nooit verder gekomen dan Erasmus. Dat was toen hij door sloeg. Erasmus. Ik probeer zijn woorden te herhalen, ongeveer: Wat is er nou nog Piet Hein hier, of Dorus? Niks toch? Het is allemaal Erasmus. Godbetert. Erasmus University, Erasmus- brug, Erasmus-metro, Erasmuspenning, Erasmusplantsoenen, -pleinen en -fonteinen. Dat groene standbeeld dat z'n bladzij omslaat op het hele uur, dat is Rotterdam. Dat is zover als dat de zakkenvullers konden komen, geilen op dat kuttige Erasmus.

Ballustrada | 2009 | | pagina 5