Zelfs voor Westerse begrippen is de poppenspeler een grote zwaargebouwde man. Hier in Kagoshima is hij een reus. Verderop in de straat is een oud theater. Iedere avond bij het invallen van de schemering geeft de westerling een voorstelling en die worden zonder uitzondering druk bezocht. Masaru staat bij de ingang en verkoopt de kaartjes. Opgewonden pratend dringt het publiek naar binnen en vult de vaste houten stoelen. Wanneer de poppen over het toneel dansen en liedjes zingen die niemand in het publiek kan verstaan, komt Cagliostro van achter en mengt zich tussen het publiek. Hij gaat tussen hen in zitten en drinkt zijn shochu. Zijn verschijning maakt evengoed deel uit van de voorstelling als de wild dansende poppen. Het onderstreept de magie van de show. Er zijn geen in zwart geklede poppenspelers op het toneel te ontwaren, er vallen geen touwtjes of stokken te bespeuren waarmee de poppen bewogen worden. Na de voorstelling, als de toeschouwers weer de straat op spoelen, wordt er druk gesproken over het geheim van de voor stelling. De jongedames glimlachen met een hand voor hun mond naar de blanke reus, maar ontwijken behendig oog contact met hem. De jongemannen leggen elkaar uit dat de poppen natuurlijk kleine automaten zijn. Verfijnde machines die van buiten op massieve houten marionetten lijken, maar die van binnen zijn als horloges met fijne tandwieltjes en raderen. Iedere danspas, iedere zwaai van een arm of been, het draaien van het hoofd, al deze choreografie gevangen in het verborgen opwindbare mechaniek. Ze hebben hier affiniteit met dit soort automaten. Decennia geleden smokkelde men al jonge mannen het land uit om in Engeland de westerse technologie te bestuderen. Het moeten wel machines zijn, want iedere andere verklaring neigt naar het onvoorstelbare. Touwtjes zouden in de war raken bij de wilde buitelingen en salto's die de poppen maken. Deze avonden kennen hun glans, in de blikken vol verwon dering, in de waardering die duidelijk wordt ook al is er geen mogelijkheid tot een gesprek.

Ballustrada | 2009 | | pagina 71