Amsterdam, 22 februari Periodiek struin ik het Internet af op zoek naar besprekingen van in mijn series verschenen boeken. Bij toeval trof ik een recensie uit Vlaanderen aan op de website De Leeswelp van de hand van Ruben Mantels over mijn biografie Wie onder palmen leeft. De sublieme wereld van Jacob Haafner (1754-1809). Vooral de volgende passage streelde mijn ziel. 'Uitgebreide fragmenten uit Haafners verhalen worden - lichtjes aangepast aan onze schrijfwijze - ingebed in een helder geschreven en bewust kort gehouden biografie. Dat is opmerkelijk, aangezien Van der Velde zich al twintig jaar lang met een Boudewijn Buchachtige hardnekkigheid verdiept in Haafner en zijn wereld.' De recen sie herinnerde me eraan Ewald Vanvugt, nog steeds met stip de meest antikoloniale schrijver van Nederland, te mailen hoever het stond met ons plan een gevelsteen ter gelegenheid van Haafners 200ste sterfdag in het pand te plaatsen waar hij stierf in Amsterdam. Als plan B heb ik bedacht om alle onverkochte exemplaren van mijn biografie gratis uit te delen. Dat ligt meer in de lijn van Haafner. Seoul, 16 maart Vanmiddag aangekomen in Seoul met Wim, een emeritus hoogleraar en mijn vroegere baas die tot 2011 de rol van Secretary General van ICAS zal bekleedden. We hebben onze ontmoeting met de voormalige eerste minister Lee, die presi dent is van het aanbevelingscomité van ICAS 6., goed voor bereid. Hij is echt het type van een elderly statesman. Dat komt waarschijnlijk doordat hij rechten aan Princeton heeft ge doceerd. Het gesprek gaat natuurlijk over de financiële crisis die Korea extra hard heeft getroffen. De Won is zelfs ten opzichte van de dollar gedevalueerd. Ons komt het natuurlijk wel goed uit. We kunnen ons als arme academici nu een van de beste hotels van de stad veroorloven met a room with a view. Het enige dat glinstert is echter de Hanrivier met daarachter tot aan de einder dezelfde flatgebouwen - of zijn het patronen, want de stad heeft zich in een gele as gehuld die China zonder ver gunning exporteert. Of Lee Bang Ki-moon voor de opening van onze conventie kan strikken, wist hij nog niet met zekerheid te zeggen.

Ballustrada | 2009 | | pagina 90