ONZE IDEOLOGISCHE WIND KOMT UIT HET OOSTEN o O» "We moeten grondig opruiming houden onder alle gedachten, die onder ï- QJ Er hing een verheven opdracht in de lucht. Alleen wist ik niet precies welke. In afwachting van de grote openbaring trouwde C ik, zei na twee jaar mijn baan in G. op, verhuisde naar N. en kreeg na verloop van tijd werk in een buurthuis aangeboden. Ik accepteerde een baan als clubhuisleider, omdat ik op die manier invloed kon uitoefenen in een arbeidersbuurt. Hoewel mijn nieuwe werkkring veel van me vroeg, bleef ik mijn inzet O ontoereikend vinden. Wat haalde het uit: een buurtvergadering C leiden, een club voor kinderen draaien, op bezoek gaan bij vrij- fiC willigers en buurtbewoners. Goed, ik kwam veelvuldig in de arbeiderswijken van N., maar de revolutie schoot daar weinig mee op. Want daar hoopte ik toch stiekem op: een revolutie in E Nederland. Had ik maar beter de klassieken gelezen. Revolutie QJ in Nederland was een lachertje. Troelstra had een zielige poging ondernomen. Oranjeklanten wisten door de eeuwen heen wel raad met welke revolutionaire of republikeinse oprisping dan ook. Maar zelfs als alle benodigde historische kennis me had bereikt, dan nog zou dat niets uitgehaald hebben. Opstandig heid zat in mijn hoofd, verandering hing in de lucht. Zo kon het niet langer. En als het niet zachtzinnig lukte, dan moest het maar hardhandig, vond ik. Ik was op zoek naar medestanders, naar extreme oproerkraaiers. Het was een kwestie van tijd eer ik me aan zou sluiten bij een revolutionaire partij. Op een dag trof ik 's avonds in een café de knaap die me bij het station in N. altijd een Tribune verkocht. De Tribune was toen O Os onze kaders leven over het behalen van gemakkelijke overwinningen door puur geluk, zonder harde en bittere strijd, zonder zweet en bloed." 28 december 1945, Bouwt stabiele basisgebieden in het noordoosten. Mao Tse-Toeng, Verzamelde Werken dl. IV

Ballustrada | 2009 | | pagina 94