lijnen eindigden. Ze roepen je dag en nacht, ze vragen om een verhaal.' 'Ja, dat zal wel,' smaalde ik. 'Maar wie bent u om mijn verhaal van me af te pakken? U pleegt plagiaat en maakt van mij een voetnoot!' Hierop trapte ik nogmaals tegen zijn stoel. Het wrak kige ding kantelde om en mijnheer Eckard viel languit op de vloer. 'Ach, bevrijd mij dan toch!' jammerde hij. 'Jaag uw vingers in mijn ribbenkas, rijt mij open! Scheur mijn hart uiteen als pulplectuur!' Ik gaf nog een harde trap tegen het wiel dat omhoog stak. Er zat nu een flinke kromming in. Het kon niet meer draaien, nooit meer, dat was een ding dat zeker was. 'Stumperd,' siste ik. Ik pakte een stoel, liep naar het raam en sloeg het in één klap aan diggelen. Toen liep ik naar het andere raam, mijn voeten krakend over de scherven, en ook dat raam spatte met een luide klap uiteen. Buiten krijsten de meeuwen. Mijnheer Eckard keek me vanaf de grond met grote, haast kinderlijke ogen aan. 'Alstublieft!' smeekte hij. Ik maakte aanstalten de kamer te verlaten. 'U kunt niet weggaan,' prevelde hij. 'Al zou u duizend brieven schrijven en duizend bezoekers krijgen...' zei ik, en liep de deur uit. 'Maar u bent de duizendste bezoeker,' hoorde ik mijnheer Eckard mij nog naroepen. 'U las mijn duizendste brief...' Met een harde klap trok ik de deur achter me dicht. Het was in de verduisterde hal aanzienlijk koeler geworden en het gonzen achter de deuren in het smalle gangetje was opgehouden. De boilers en ketels waren in ruste. De machines, naar welk mon sterlijk evenbeeld of demon ze ook gevormd waren, en waar van zij ook het kloppend hart moesten zijn, waren nu terug gekropen in de meest donkere en naargeestige schaduwen van het huis. Ik nam twee steile trappen naar beneden en ik stond bij de voordeur. Ik bekeek even de kale, wanhopig schoongeboende tegels aan de muur. Boven mijn hoofd hing een nietszeggende partij peertjeslampen aan gekromde stelen aan het plafond. Een muffe lucht verried het heimelijk voorbijgaan van vele jaren.

Ballustrada | 2009 | | pagina 30