armen vlogen; raar, want dat is een beeld dat ik van vaders met koterend nazaat heb: dat dat je armen invliegt. Die van Piet wilden alleen maar pannekoeken en ijs. Kort chronologisch: tafelen met het grut was een festijn maar vertel ik niet na, en omdat we wel moe zouden zijn hoefden we niet af of op te ruimen. Bij de Ierse koffie vertelden we onze avonturen en Emma de hare (tien keer meer dan wij hadden beleefd, bleek). Emma ging oefenen met Leo, joviale man, en na kinderen voorlezen op bed door ome Jan, Piet rondje hond, hadden we eindelijk het rijk weer alleen en even geen woorden meer. Piet staarde in zijn open haard. Ik wilde het breken, het ijs, en wilde ook eerlijk zijn, en open, naar mijn vriend, dus vroeg ik op de man af of Emma niet een beetje gelijk had gehad met dat gekreutzer van hem over die duetten, de origine, zeg maar, van zijn instituut. Leo!? hoonde Piet. Leo!? Die gozer is zo homo als een hopman, die ziet Emma geeneens; die ziet alleen maar de viool en hoe hijzelf daar bronstig onderdoorgonst, voor het publiek. Leo. Ik jaloers op Leo. In het begin probeerde hij mij, over de kinderen en Emma heen. Haha. Laat me niet lachen, ging Piet. Toen hij stil viel probeerde ik (want ik vond het lullig van hem jegens Emma, Emma Bakker is een prachtmens): en platonisch? Stel dat de muziek platonisch wel iets doet met Emma en Leo? Voel je dan ook niets? Ik wil Piet graag helpen, maar niet ten koste van Emma. Jan, zei Piet, en hij trok een smoel dat ik niet van hem kende; Jan, zei hij, stop je pik in een donut en ga palingstropen. Ik gaf geen antwoord. Sorry, zei hij, het komt door al die buitenlucht. Ikzelf dacht dat het kwam omdat ik zijn Stichting niet genoeg had geprezen, en probeerde er een positieve draai aan te geven: Laten we Leo en Emma even rusten Piet, zei ik, en teruggaan naar het instituut. Ik denk dat het een fantastisch idee is, en financieel gezond als een vis. Ik heb trouwens een tip: als het loopt, waarom zou je het dan niet uitbreiden, exponeren: op de boot terug bedacht ik dat niet alleen artiesten blokkades hebben, maar dat ook gewone mensen wel eens hardlijvig zijn. Je zou de Kreutzer moeten uitwaaieren over de goegemeente, wasserijmannen, bankdirectrices. Cursus Kreutzer Sonate: leer ze de viool te hanteren, piano, djembé, of een elpee krassen, weet ik wat; concentreer ze met een cursus in en uit een Kreutzer verhaal, leer ze tekenen: schilder een Kreutzer mo-

Ballustrada | 2009 | | pagina 38