Je zou hekel aan die pedante kwast krijgen. Wie niet? Hoe lang wachten literaire kongsies niet - dit schrijvertje incluis - op het grote demasqué van deze stoïcijnse betweter, die leeft in zijn eigen mythe en een ieder triomfantelijk uitdaagt hem te verlei den tot het uitsteken van zijn minachtende ogen of het melken van zijn giftanden? Tussen deze twee hagiografische fotootjes echter las ik een bedwelmend meesterwerk. Het is niet anders. De roman Twee Vrouwen getuigt van een groot schrijverschap. Ik spreek dan ook mijn ultieme bewondering uit voor de hand van de Meester. Meneer H. M. toont onmiskenbaar de grootsheid van zijn ambacht en vermogen tot empathie. De verbeeldings kracht is goddelijk. De personages zijn tastbaar. De vertwijfe ling en onmacht van Laura Nithart zijn gloeiende cokes waar je je gemoed vruchteloos tegen tracht te beschermen. Woorden als lemmeten die smart brandmerken. Op het marktplein van Athene zouden de Grieken de regen trotseren en met open sandalen uren staan soppen in het door karrensporen tot modder omwoelde leem. Harry zou hen ver rassen met zijn sterke plot dat geen deus ex machina behoeft. De passiemoord doet haar intrede. Harry!... Harry... scanderen de Hellenen. Toeschouwers leveren na afloop hun voor de zeker heid meegenomen rotte tomaten in bij de daarvoor bestemde troggen. Paupers proppen zich vol en Dionysus kleurt kelken rood. Is er iemand onder u die een litteken draagt van onvervulde passie voor verboden vruchten, van een onmogelijke liefde... een nooit geheelde liefdeswond uit uw jeugd.... een ver drongen vakantieliefde of een bijtende spijt uw hart te hebben verloochend door toe te geven aan schuldbesef en ouderplicht, hoedt u dan voor deze vertelling, opdat deze uw hart niet wederom openrijt. Ingevolge de slangenbeet mij toebedeeld door de heer H. Mulisch heb ik mijn vonnis getekend en zal het bloed aan mijn kroontjespen tot korst stollen.

Ballustrada | 2009 | | pagina 74