met dorpsoudste George Porter. Porter zou ons wel meer kun nen vertellen over het verblijf in Meductic van dichter, bokser, lanterfanter en vluchteling Arthur Cravan. De summiere beschrijving die Cravan van Meductic gaf in z'n brieven aan Mina Loy wilde ik ter plekke verifiëren en in een breder kader plaatsen, 's Avonds klopte Barbara op de deur. Ze was duidelijk om een praatje verlegen en we begrepen snel dat onze aanwezigheid voor haar meer een verzetje betekende dan dat het te doen was om de paar dollars die ze zou kunnen rekenen voor onze overnachtingen. Het verhaal over haar oud tante had haar ertoe gebracht ons te melden dat we niet teleur gesteld zouden worden. Die oudtante was de eigenaresse geweest van Hotel Aberdeen in Meductic, New Brunswick, Canada. Porter bewoonde een huis op een laaggelegen plek aan de Eels River waar die overgaat in de St. Johns River. Z'n dochter begroette ons met de mededeling dat we het maar niet te lang moesten maken. Haar vader had een erg onrustige nacht ge had, was wel aanspreekbaar, maar opwinding zou hem geen goed doen. We spraken af niet langer dan een uurtje te blijven en dan morgen misschien nog eens terug te komen voor een vervolggesprek. Porter zei zich de verhalen over Cravan te herinneren. Hij had als adolescent interesse opgevat voor de dichter die net als de nu negentigjarige Porter fanatiek bokser was geweest. George had onlangs een verhaal in een landelijke krant gelezen over Eliza Olson, een aanstormend talent in de wereld van het damesboxen. Of we haar grootvader hadden gekend? George was verbaasd over mijn ontkennende ant woord en maakte zich daar zelfs kwaad over. Hem was verteld dat ik de levensloop van Arthur Cravan probeerde te recon strueren en hij begreep niet hoe het dan mogelijk was dat ik nooit van Bobo Olson had gehoord. Bobo Olson was een jaar of vijf geleden overleden. In de jaren vijftig was hij een groot bokskampioen geweest. Olson was in 1928 in Hawaï geboren als zoon van een Portugese moeder en een Zweedse vader. George had daar zo zijn twijfels over en raadde mij aan dat eens precies uit te zoeken. In Honolulu vestigden de Verenigde Staten aan het eind van de twintigste eeuw een marinebasis. Op de oorlogsschepen die er gestationeerd waren, zaten veel boksers en de bokssport was zeer populair op Hawaï. George

Ballustrada | 2009 | | pagina 80