maal wanneer je dood bent. Je hebt niets te zeggen. Handelen in naam van de overledene? Een heikel thema. Als buiten staander constateer ik enkele wrijvingen tussen de nabestaan den. Vanzelfsprekend had Ger decreten uitgesproken die dien den te worden nageleefd. Enkele waren redelijk, enkele waren ronduit bizar. Aan de nabestaanden de opdracht om hier enig compromis in te vinden. Op zijn geheel eigen wijze regeert Ger dus over zijn Dood heen. Stond er iets beschreven? Voor een goedaardige generaal was zijn woord voldoende om de car rousel draaiende te houden en zijn kudde te beschermen. Ga er maar aan staan. En dat deden Moeder en Zus op hun manier en de Broertjes op hun manier, en de Zoon en zijn Moeder - de ex-geliefde van Ger - op hun eigen manier. De eerste hobbel die nu genomen moet worden is er een van praktische aard. We hebben een lijk en dat moet worden begraven. Iemand een sug gestie? De eitjes zijn vers en het ontbijt valt goed op de zwaar geteisterde maag. Ik steek mijn eerste peuk op en verbaas me dat ik verlang naar een pint of Guinness. De agenda voor deze dag: waar gaan we Ger begraven? Het is bekend dat Ger graag op de Berg begraven wil worden. Dat heeft echter veel voeten in de aarde. Zoals later blijkt moet je die aanvraag drie weken van te voren indienen. En als het nu een auto-ongeval betreft? Dat is de periode waarin de Council je fiat geeft of niet. Wan neer we toch kiezen voor deze optie dan moeten we Ger dus drie weken invriezen en dan opnieuw opbaren en een wake houden. Een wake niet alleen voor de nabestaanden. Ook voor de lokale Ierse vrienden. Eigenlijk voor de hele gemeenschap. Een Ier laat geen wake voorbij gaan. Je neemt je viool mee en consumeert naar believen een drankje of wat. Gers wake geniet enige populariteit onder degenen die van een drankje of plantje houden. Aan interesse dus geen gebrek. De familie besluit om een gezellig rondje te maken langs verschillende kerkhoven om een keuze te maken. De begrafenis zal dan over twee dagen plaatsvinden. Mijn vrouw en ik vertrekken over morgen, zodat we wel Gers graf kunnen graven. De daadwer kelijke teraardebestelling gaat aan ons voorbij. Ooggetuigen bevestigen per mail dat alles in goede orde is verlopen. Eén van Gers decreten is dat ik zijn grafsteen maak. Op het kerkhof van Outherard aangekomen heb ik dus meerdere

Ballustrada | 2010 | | pagina 14