De man aan het tafeltje bij het raam praat wel met me. "Even tjes maar," zegt hij altijd als ik bij hem ga staan. Want hij wilt lezen. Thuis gaat dat niet, heeft hij eens verteld, de stilte leidt hem af. Hij heeft een gordijn van muziek en rook en flarden gesprekken rond zich nodig. Ik leid hem ook af, zegt hij, maar vijf minuutjes kunnen wel. Dan grijpt hij terug naar zijn boek en ga ik ergens anders zitten. Eén keer hield ik hem de rest van de avond in het oog. Ik vond dat het lang duurde voor hij een bladzijde omsloeg. Nochtans was het een gemakkelijk boek, had hij gezegd. Niets filosofisch of zo. Ik zou het ook eens moeten proberen. "Ik lees niet graag", had ik geantwoord. Het is waar. Na een tijdje beginnen de letters te dansen voor mijn ogen en krijg ik hoofdpijn. "Jammer," had hij gezegd, "ik kan helemaal opgaan in een goed boek." Toch zag ik hem voort durend over de rand gluren en kijken naar wie er binnenkwam en buitenging. En hij legde het boek meteen opzij toen de blonde vrouw bij hem kwam zitten en moffelde het zelfs weg in zijn jaszak toen ze later naar het toilet ging. Ze passeerde mijn tafeltje. Haar lippenstift was uitgeveegd en er zat een ladder in haar panty. Daarom dus. Ze wou keurige werknemers, de vrouw naast me. "Geen lippenstift, geen panty's", had ze gezegd tijdens ons eerste gesprek, "je begrijpt wel waarom." Wat ik had aangetrokken, was ook fout. Dat besefte ik op het moment dat ik instapte. Te laat. Ze keek afkeurend naar mijn jeans en ook al zei ze er niets van, toch nam ik me meteen voor om voortaan de zwarte, fluwelen broek te dragen die ik heb gekocht voor de feestdagen. Ze vroeg of ik kinderen had. Ik schudde mijn hoofd en ze prevelde iets van 'gelukkig maar' en 'dat kleintjes moeilijk te combineren zijn met dit werk'. Eindelijk was haar oudste groot genoeg om op de twee jongsten te letten als zij 's nachts de deur uit moest. Geen gedoe meer met babysitters. Een hele opluchting, zei ze. We reden snel. Het landschap zoefde voorbij. Weiden met koei en. Soms paarden. Veel reclameborden. Af en toe een boerderij. Zo zou het vanaf nu elke avond gaan. Zij zou me thuis op pikken, me nadien weer afzetten en cash uitbetalen. Service, vond ik.

Ballustrada | 2010 | | pagina 23