de mensen: ze gaan weg uit de informatiestroom en zoeken rustiger water op, of droog land. Met een citaat illustreert Moorcock wat hem tegenstaat in Bookers pogingen een patroon te herkennen in de recente gebeurtenissen uit die tijd door opsomming van trivia uit de populaire pers: Behalve als een primitieve manier om het verstrijken van de tijd bij te houden, is een generatie geen serieuze categorie.De me ningen van een generatie hebben nooit meer voorgesteld dan mode - de betreurde 'generatie van Fitzgerald' had nooit meer ideeën gemeen die dieper gingen dan wasbeerbontjassen, heup- flessen en de 'Stutz Bearcats'-automobiel. Vernieuwend denken is afliankelijk van het werk en inzicht van individuen en niet van de voorkeuren van een leeftijdsmassa... Noch zijn de buien en wensen van een generatie beslissend voor de toekomst. De loop der dingen wordt bepaald door krachten die veel dieper gaan en veel meer aan het zicht onttrokken zijn dan algemene overeen stemming. (Harold Rosenberg, Tradition of the New, 1960) Moorcock sluit zijn bespreking bijtend af met: 'net zoals vele anderen die het aan talent ontbreekt, heeft [Booker] zichzelf bijna zeker van een redelijk goed belegde boterham verzekerd voor de komende jaren.' Wij weten inmiddels dat Booker in de zeventiger jaren cam pagne begon te voeren tegen de bouw van torenflats, daarover een boek schreef in 1973 en een BBC-reportage City of Towers maakte in 1979, en dat hij in dit decennium beweringen heeft gepubliceerd over asbest, onder andere dat witte asbest che misch identiek aan talkpoeder zou zijn, die zijn bekritiseerd als nonsens door de Britse pers en overheid. Een frisse veertiger Dit veertig jaar oude nummer van New Worlds snijdt serieuze onderwerpen aan met bravado. De vaste pompeniers hebben allen sterk uitgesproken meningen en de stijl waarmee ze te werk gaan verschilt behoorlijk. Ballard bedient zich soms van be grippen die op de klassenmaatschappij teruggrijpen; Harrisons en Platts taalgebruik is steviger verankerd in het nieuwe decen nium. Moorcock zwaait een vlammend zwaard; Ballard snijdt

Ballustrada | 2010 | | pagina 78