Duitsland en Japan vermijden, maar is evenzeer als het klas sieke fascisme gestoeld op de ontkenning van individuele vrij heid en democratische verworvenheden: Ze houden je voor de gek, ze sturen je, ze gebruiken en misbrui ken je - en zorgen dat je het leuk vindt. Waar Gross denkt en schrijft vanuit een politiek uitgangspunt, verkennen Ballard en zijn medeschrijvers de sociale dimensies. In 2006 zou de dan 76-jarige Ballard Kingdom Come publiceren, een roman met als kernidee dat consumentisme makkelijk in fascisme wegglijdt als politici de massa geven waar deze om vraagt. Terug in de jaren zestig merkt hij echter al op dat 'de Nazi-maatschappij bevreemdend profetisch op de onze lijkt'. De minachting van de artikelen in deze New Worlds richt zich op de mensen die de massa manipuleren zodat ze hun eigen bedje kunnen spreiden in uitgeverij en tv-studio. Bertram Myron Gross gaf in 1980 een middel om je te verweren tegen het vriendelijk fascisme: [Moderne tirannen] zijn bang van wat jij kunt doen als je je los rukt van de televisiebuis en van de drugs, als je je losrukt uit de nachtclubs en de genadeloze concurrentiestrijd - en als je samen werkt met anderen voor gelijke rechten. De schrijvers van New Worlds brachten dat twaalf jaar eerder al in de praktijk, werden commercieel afgestraft door WH Smith en Menzies, maar bleven volharden. De bezieling van Bug jack Barron leeft nog volop in dit tijd schrift. Ze vragen hetzelfde aan en van hun lezers: om hun eigen standpunt te zoeken over de issues van hun tijd, om te zoeken naar de feiten, complexiteit te erkennen en verwelkomen, en om om te gaan met de onzekerheid die daar uit voortkomt. Zij vragen hun lezers om onafhankelijk na te denken: nee, ze dagen ze uit om dat te doen. Ze dagen mij en jou nog steeds uit om dat te doen.

Ballustrada | 2010 | | pagina 80