haar kam. Ze knipoogt speels naar het spiegelbeeld van haar klant. De man, wiens hoofd te klein lijkt met zijn lichaam weg geborgen onder het schort, aarzelt een ogenblik. "Wel... nou... dat hoeft niet..." "Tuurlijk wel!" En ze doet knip-knip. "Je bent Lubbers toch zeker niet!" De getroffen punten van zijn wenkbrauwen, die spierwit waren en wel iets hadden van een uilenvleugel, dwarrelen omlaag tot in zijn schoot. Alle drie vallen ze even stil, alsof ze getuige zijn van een offe rande aan het geruisloze maar onstuitbare onderhuidse groeien van de haren. En juist op datzelfde moment klinkt er vanaf de straat een luide knal en het breken van glas. Eerste Terwijl de ochtend bijna ten einde dreigt te lopen, is Jantje gehaast vanaf zijn werk in de garage naar huis gekomen. Zijn derdehands auto, zelf overgespoten in de tint brandweerrood, strak langs de trottoirband geparkeerd, behendig zigzaggend over het trottoir dat door de hondenbezitters in de buurt in een waar mijnenveld veranderd is, zwaaiend naar de bekende schimmen in de kapperszaak, daarna dravend het portiek op, inmiddels zwetend als een otter, niet vergetend om zijn schoenen uit te trekken in het halletje. Hij heeft een halve dag vrij gekregen om de begrafenis van zijn oudoom bij te wonen. "Je bent laat, Jantje," roept zijn vrouw uit de slaapkamer, "ga jezelf verkleden, anders halen we het nooit." Jantje lijdt aan het syndroom van Lilliput, hij is zelfs een terminaal geval, want na meer dan veertig jaar is iedere hoop op genezing vervlogen. Bent u bekend met het AIWS? Het Alice In Wonderland Syn droom, of ook wel Todd's syndroom, een ernstige verstoring van het perspectief, waardoor voorwerpen te groot of te klein lijken, de grond benauwend dichtbij of een hal eindeloos lang. Het komt veel voor bij patiënten met een delirium tremens die dan typisch geplaagd worden door de verschijning van minia tuurmensjes en piepkleine dierentuindiertjes op hun van zweet doordrenkte hoofdkussens.

Ballustrada | 2010 | | pagina 33