maken vanwege de dreigementen van de potige vriend met wie de juffrouw tegen de zin van Piet zo uitgebreid had gekweb beld. Ik probeerde me te concentreren op de lezende dichter die half struikelend na tien minuten onder applaus van het toneel verdween. De Smoke Fairies deden het leuk, maar na drie lied jes vond ik het wel genoeg en ging ik terug naar de Schouwburg voor BASta van Joris Vanvinckenroye in de Union en de Local Natives uit Los Angeles in The Royal. In Concertzaal Mondragon werden in Zierikzee ooit toneel voorstellingen gegeven. 'Uit in Zeeland' verzorgde er de pro grammering, totdat het jaren geleden allemaal stopte. De zaak verkommerde en de zaal voldeed niet meer om de eenvoudige reden dat er een verkeerde meetlat was gebruikt. Natuurlijk was die zaal ongeschikt voor grootse theaterproducties, maar klein schalige optredens zouden nog steeds mogelijk zijn geweest. Er vonden ook muziekuitvoeringen plaats en er werden films ver toond, zoals Casanova van Fellini uit 1976. Behalve aan eerder genoemde Piet herinnerde het optreden in de Duitse kerk me aan het publiek dat begin jaren tachtig in Zierikzee die film voorstelling bijwoonde. Bij een beetje bloot begon men tegen de achterwand al te joelen en iedere zoen of wat daar op leek, ging vergezeld van flauwe opmerkingen. Later begreep ik dat de habitués van de filmzaal altijd dit gedrag vertoonden en gewoon op zaterdag 'naar de film' gingen, ongeacht het genre of thema van de film. Bewust stond het geluid zo hard afgesteld dat je op de eerste rijen nauwelijks last had van de achterwand. In de kerk dacht ik terug aan Mondragon, maar als vaste bezoeker van het Crossing Border festival in Den Haag wist ik heel goed dat zoiets hier geen usance was en zelfs als ik dat niet zou hebben geweten, dan nog had ik de op de eerste festival avond gezien dat het anders kon. De presentatrice kondigde Ester aan. Ze wond er geen doekjes om en sprak de veronderstelling uit dat de overgrote meer derheid van het publiek ongetwijfeld was gekomen voor de 'Villagers' die een kwartier later zouden gaan optreden en waar van men al de voorbereidingen zoals het stemmen van de in strumenten had bijgewoond. Voor de Villagers onder leiding van Conor O'Brien moesten we dus nog even wachten en zo

Ballustrada | 2011 | | pagina 11