begonnen ook zijn traumatische oorlogsherinneringen een plaats te krijgen in zijn werk. Van belang daarbij was een eerste bezoek aan Kassei, sinds hij daar in de oorlog dwangarbeider was, dat hem in staat stelde zijn herinneringen in poëzie te verwerken. Het leeftijdsverschil tussen ons was groot. Wim, zelf kinder loos, had mijn vader kunnen zijn, maar tussen ons was in de praktijk van weinig afstand sprake. Wim was erop gesteld om zijn poëzie en die van anderen met mij en andere literaire vrienden uit de kring van Letteriek te bespreken. Ook was hij zeer belangstellend naar ons werk, ook al was dat in de begin jaren nog weieens onrijp. Daarbij ging het ook om de literatuur en niet alleen om de boodschap, hoewel die vooral in het begin nadrukkelijk in Wims werk aanwezig was. C.O. Jellema schrijft in zijn dagboek, Een web van dromen, dat een goede schrijver een wetenschappelijke opleiding moet hebben, of minstens uit een milieu moet komen waar men wetenschappelijke belang stelling heeft. Een dichter als Wim de Vries bewijst dat hij daar in niet altijd gelijk heeft. Het feit dat Wim nadrukkelijk zocht naar literaire erkenning, en die uiteindelijk ook kreeg, was een van de oorzaken van de kloof die groeide tussen hem en Pierre van Vollenhoven, die met zijn werk in de inmiddels tamelijk anachronistische klassenstrijd bleef steken. Ik ontmoette Wim voor het laatst bij de presentatie van C. Buddingh's Dagboeknotities 1977-1985, in het voorjaar van 1994 in het Dordtse Pictura, waar Buddingh' jarenlang een werkkamer had. Hij was toen al zwaar ziek, maar had nog niets van zijn laconieke humor verloren. Hij leek, even rustig als altijd, zijn noodlot te accepteren. Tegen zijn ziekte was zijn woord geen wapen tot verweer. Niet veel later dat jaar overleed hij. Misschien in de stille hoop dat ooit zijn verzameld werk nog eens zou worden uitgegeven. Er verschenen na zijn dood nog twee bundels, maar tot op heden geen verzameld werk. Dat is betreurenswaardig. De dichter Wim de Vries verdient beter. Nu de Verzamelde Gedichten van C. Buddingh' op het punt van verschijnen staan, is het wellicht ook tijd om het verzamelde werk van vriend en 'leerling' Wim de Vries te bundelen.

Ballustrada | 2011 | | pagina 20