Ook, in die jaren, werd ze oogappel van professor Sillevis. Het was Sillevis die haar leerde de weekdieren lief te hebben, voor al de minuscule. Sillevis, klein maar dapper, altijd met pijp en alpino, wisselend met plu of wandelstok overlopend van liefde voor zijn prachtig vak en de studente uit Lochem. Het was Sillevis die regelde dat ze in het penultieme jaar van haar doc toraal mee op expeditie mocht met de gemoderniseerde kotter van het maritiem instituut, doel Doggersbank. Het werd een onvergetelijke week, misschien wel haar mooiste tijd van leven: een jolige maar fatsoenlijke bemanning, geen zeeziektes, juni en iedereen gewoon in badpak, de kapitein was een min- nemoederende vrouw van rond de vijftig, en er was natuurlijk altijd vangst - de uiterst fijnmazige netten schepten telkens weer een schat aan zeewonder aan boord, waarop steevast het determinatiefeest volgde met een koele gin-tonic onder hand bereik en de modernste zonnebril strak op de neus - overboord, overboord, overboord, twijfel. Alzo, vlak voor de zonsonder gang, hoor mij nou, dacht Dutske, zonsondergang, sorry Samos, mij krijgen ze niet gek, wij draaien van de zon weg, dacht Dutske en vond een minuscuul schelpje dat ze nog nooit eerder gezien dacht te hebben. Twijfel. Conservatie voor diep gaander determinatie. Misschien heeft het een eigenschap die de wereld zal redden. Na het afscheidsfeest voor vriendschap en de behouden vaart terug in Amsterdam was Sillevis ontroerd. Het schelpje was anderhalve millimeter in diameter en had vijf kleuren van de regenboog. Je hebt een nieuw fenomeen ontdekt Dutske, sprak Sillevis in droge tranen. Wij mensen kenden dit nog niet. Ze werd bij hem thuis op de thee genodigd en aan zijn vrouw voorgesteld. Zijn vrouw was heel gewoon. Ze dronken de thee met z'n drieën in de tuin en bespraken aanvankelijk de lucht vaart, waar ze eigenlijk alle drie weinig over konden opdiepen. Klassieke muziek ging beter. Ze waren het unaniem eens dat sommige klassieke componisten hele goede stukken hadden gecomponeerd. Toen zijn vrouw in de keuken verdween voor het avondeten, gewoon andijvieprak met spekjes hoor, verklap te ze, maar niet kant-en-klaar, dus toch wel wat werk, maar daar hou ik van, anders duurt een dag zo lang, bezwoer Sillevis dat hij voor negenennegentig procent zeker was van de uniciteit van haar vondst maar het voor die laatste procent toch wilde

Ballustrada | 2011 | | pagina 33