dan toch nog een minuscule sprankel hoop, om verder te kun nen. Vijf vrouwen op rij aan de lopende band. Een onderassistente van de manager herkent rechts twee oosteuropesen, dan twee Filippijnsen, en helemaal links Connie, die ook handig kan tolken. Vijf vrouwen op rij zitten aan de lopende band koekjes in te pakken, geassorteerd, voor bij de koffie - bastogne, sprits, Weesper moppen, stroopwafel, janhagel, marleentjes, krakelin gen, kletskoppen, allemaal mini en light en ecobio. De directie heeft er een computergestuurde machine voor laten ontwerpen maar door troebelen in het zuiden van Korea is levering enige maanden vertraagd. Vandaar nog steeds die vijf vrouwen op rij en verdervoor en verderachter aanzienlijke aantallen overig overtollig personeel dat nog even het steentje bij mag dragen aan de koek. De lopende band heeft een stoptreklijn, de noodrem, die alleen wordt gebruikt om te controleren of hij het nog doet, want alles loopt gesmeerd, net niet te vlug - met voldoende concen tratie is het bij te houden, en als het nodig is mogen ze ieder uur drie minuten naar de plee. Aan hun rechterzij staat de voorraad voorgevormde plastic bakken - per bakje drie boven, drie onder, en twee in het midden; acht driehoog is vieren twintig. De vijf op rij assorteren. Hun voorraad voorgevormde bakken is het werk van Klaas van Nelle, meer dan veertig jaar in dienst en na de nieuwe machine ook overtollig. Verderop, na hun afvulling, bedient Julio, een ingeburgerde Spanjool, de machine die er het bedrukte cellofaan omheen kit dat de koek jes uiteindelijk aan de man zal brengen: 'Van Cuijk's Assorti ment. De Enige Echte' in vette frisblauwe krulletters, en verder veel kleine zwarte letters op rood-wit-oranje fond, kassa codering, tenminste-houdbaar-tot, ingrediënten, etcetera. Ook u kent ze, geniet ervan bij oom en tante, oma en opa, buren of geloofsgenoten, en thuis, verslaafd of na spontane greep in het schap. Het is de perfecte mix. Van Cuijk begreep al jong alles van prijs/kwaliteit-verhouding, en nu kan geen super meer zonder. In de bus terug naar Breda dacht Dutske, Connie had ze inder tijd gevoegzaam als roepnaam aan de personeelsvrouw opge-

Ballustrada | 2011 | | pagina 35