WAY UP NORTH, BRIEVEN UIT TERRA NOVA A3 O North to Alaska we're going north to the Russian Zone, zong ik qj in het begin van de jaren zestig mee met de country-hit van Johnny Horton. Pas jaren later ontdekte ik dat we niet north to the Russian Zone gingen, maar north, the rush is on. Big Sam uit de song begon in Seattle, ging wel north, maar de Russian Zone was misschien wat ver. Ook Arthur Cravan ging in 1917 north. Niet Alaska, maar Battle Harbour in Labrador was zijn reisdoel. De grenzen van land en zee volgend op z'n vlucht had hij theo retisch gesproken misschien uiteindelijk toch in Alaska kunnen belanden. De voorspelbare ontberingen bij een dergelijke tocht gingen aan hem voorbij en hoewel hij zeker verder noord waarts trok, staat, dankzij zijn brieven aan minnares Mina, in ieder geval vast dat hij in 1917 Sydney aandeed. North wel te verstaan. North Sydney. In Ballustrada maakte ik in een verhaal met de titel 'Brocante Saucisse' de brieven openbaar die ik kocht op een rommel markt in Audresselles. (Op internet vond ik later de titel ver haspeld tot 'Brocante Suisse' hetgeen me meer aan rösti dan aan merguez deed denken.) De bekendheid met schrijver, bokser, fantast enzovoorts Arthur Cravan (1887-1918) was bij de lezers waarschijnlijk niet zo groot en de primeur van de Cravan-brieven in Ballustrada kreeg dan ook niet de aandacht die deze verdiende. Ook buiten de lezers kring zou de aandacht nihil zijn geweest, ware het niet dat mijn vriend Lucien Suel op zijn weblog de in Ballustrada gepu bliceerde brieven overnam toen 'Brocante Saucisse' in vertaling verscheen in Action Poétique, het oudste tijdschrift voor poëzie in Frankrijk. Twijfels waren er over de authenticiteit van de brieven, maar ook enthousiaste reacties over de eindelijk terug gevonden New Foundland-brieven van avonturier Cravan. Q>

Ballustrada | 2011 | | pagina 80