niet-bestaande brieven? Nee, schreef hij, ik moest toch vooral niet denken dat ik hem met mijn verzonnen brieven had gebo- tuliseerd. Behalve een nieuw Frans werkwoord had ik geleerd dat in 'Brocante Saucisse' een foutje was geslopen, waaruit Lacarelle had geconcludeerd dat de brieven vals waren. Maar nogmaals, nee, hij zou me niet vervolgen wegens misbruik van zijn goede naam als Cravan-kenner en deelde mee dat hij die fout al bij het allereerste contact had gezien. Dat door Lacarelle genoemde 'foutje' betrof 'Ma Bourguignonne' als aanhef boven één van de brieven. In Le lotissement du del wordt Renée, de wettelijke echtgenote van Cravan, in 1949 door Blaise Cendrars ook zo aangeduid. Na mijn bezoek aan Meductic in New Brunswick reisde ik in de zomer van 2010 weer naar de oostkust van Canada. Niet om onderzoek te doen, maar nu ik er toch was, bleek het onver mijdelijk om weer in de sporen van Arthur te kruipen. Naar Sydney, om precies te zijn naar North-Sydney op Cape Breton Island, reed ik vanuit de idyllische omgeving van Baddeck waar Graham Bell ooit woonde en experimenteerde en waar nu een museum aan hem is gewijd. Bell wist wel waar hij wilde wonen en dat was dus bepaald niet in North-Sydney vanwaar Arthur Cravan een brief schreef naar Mina. Sydney en de agglomeratie vond ik geen pretje. Ik verdwaalde er in een wirwar van rond wegen. Toch bereikte ik de plek waar Arthur de boot moet hebben genomen naar New Foundland. Niet ver van de aan legsteigers voor de ferry ontdekte ik een streekmuseum. Alles ouder dan 50 jaar was er kennelijk welkom en het hoofd bestanddeel van de collectie werd gevormd door foto's. Ik bekeek ze zoekend naar gegevens over schepen en trein verbindingen die wellicht meer duidelijkheid zouden kunnen verschaffen over de reis van Arthur en zijn vriend Frost. Zo kwam ik er op het spoor van het treinmuseum in Orangedale, waar ik de volgende dag werd rondgeleid door een voormalig stationschef met veel kennis van zaken. En voor de zoveelste keer stelde ik de vraag of Cravan per trein van North Sydney naar huis kon zijn gegaan en opnieuw kreeg ik als antwoord dat het heel goed mogelijk was dat hij met een CN-trein vanuit North Sydney via Montreal naar New York was gereisd. De douane aan de Amerikaans-Canadese grens bij Vanceborough

Ballustrada | 2011 | | pagina 82