naar Aden, Loti naar Turkije, Gaugin naar Tahiti; Jarry reist noordwaarts. In de zomer van 1896 weet hij tot het zelden door Nederlanders bezochte Zeeuws-Vlaanderen door te dringen. Hij komt naar Sluis, waar hij zich verwondert over de medailles met een portret van Koningin Wilhelmina die hij als ruilobject krijgt. In het stadje Sint Anna ter Muiden geeft hij en passant de wereldpremière van zijn toneelstuk Ubu Roi. De Zeeuwse stranden vereeuwigt hij in zijn neo-wetenschappelijke roman Faustroll"we gleden tussen de glibberige, op parallelle leviathans lijkende golfbrekers over het lange, vlakke bruyn- kastanje strand smalle straten met onbewoonde huizen die onze komst bespioneerden met hun facetogen van complexe spiegels (de spionnetjes). Aan boord van de skiff zijn dr. Faustroll, een baviaan genaamd Bosse-de-Nage en de deur waarder Panmuphle, wiens taak het is de zeefreis vast te leggen, zoals een deurwaarder betaamt op een administratief exacte wijze. Ze speuren naar het in de zee verzwolgen Atlantis, drinken Schiedammer jenever en laten een strandhuisje op wielen met opklapbaar trapje het formaat van een Chinese jonk krijgen. Het vaartuig waarmee dr. Faustroll over de lange, vlakke bruynkastanje stranden glijdt is een skiff gemaakt van een zeef, in de was gezet zodat de draadjes waterafstotend zijn en een zeefvaart gemaakt kan worden. Het werkt, Jarry had de informatie van de Engelse wetenschapper C.V. Boys, maar hij baseerde zich evenzeer op Shakespeare's Macbeth en Edward Lear's The Jumblies. Daar Jarry een afkeer had van water, hij dronk liever absint, vond de reis in de zeefboot plaats op het land, hetgeen ook de kans van een schipbreuk verminderde. Het boek vormt de grondslag voor een nieuwe wetenschap, een wetenschap die niet zoekt naar generalisaties, maar gefasci neerd de uitzondering observeert en deze als ultieme toetssteen centraal stelt: de patafysica. Een wetenschap die fenomenen als gelijkwaardig beschouwt en alle oplossingen - zelfs denkbeel dige - accepteert. Door voor zijn zeefvaart de stranden bij Sint Anna te kiezen heeft hij de ultieme proefopstelling voor zijn neo-wetenschap pelijke experiment met de zeefwaardige skiff gekozen: Zeeland.

Ballustrada | 2011 | | pagina 19