Zegde enkele dagen vóór de manifestatie af, en dan alleen nog desgevraagd. Liever was hij gewoon weggebleven. Toen hebben wij als organisatoren een affiche van zijn tentoonstelling die in dezelfde galerie hing maar in onze expositie opgenomen. Was- ie er toch nog een beetje bij. Gezellig! Stelde hij weinig op prijstoch? Inderdaad. Na de manifestatie kwam hij in de galerie en zag de poster hangen. Er waren een paar onbenulligheden op gekalkt. Meijer ontstak in woede, ontvreemdde de affiche, stekkerde naar huis en alarmeerde de pers. Onbenulligheden? Ja, er stond 'Untersprutz' of 'Unterspritz' op of zo. Ik kan dat niet controleren, aangezien het ding immers uit de presentatie ontvreemd was door de kunstenaar. Wie weet wat er nadien eventueel nog bij is gecalligrafeerd, door onbekenden zal ik maar zeggen? Word ik een dag later gebeld door een journalist van de krant. Wat er aan de hand was. Niks, zeg ik. Blijkt die Meijer helemaal over zijn toeren te zijn. Untersprutzl Dat betekende natuurlijk Untermensch! Hoort u? Untermenschl Wij, het organiserend col lectief, hadden een fascistische grap uitgehaald! Dat kon niet! Meijer was de zoon van een Duitse soldaat en had daarom een slechte jeugd gehad, en nu wilden wij hem als Untermensch uitroeien Dat hadden we bovendien moeten weten, van zijn Duitse bloed! Wij - wij hadden een nazi-grap gemaakt! Wat betekent dat dan, 'Untersprutz'? Ik heb werkelijk geen idee. Eén van de Fier, Neef Kaki, meende dat het wellicht 'minderwaardig spruitje' betekent. Omdat die Meijer afhaakte was hij in de context van het spruitologische systeem een afgekeurd spruitje geworden. Ja, dat is één uitleg. Zelf denk ik: het betekent helemaal niks. Niks. Zoals ook de spruitistische spruitologie alleen als vorm gezien kan worden, als buitenkant, een resonerend vat waar ontelbare interpreta ties in rondgalmen. Neef Bruno zei eens: 'Het verschil van Bree- zand met de werkelijkheid is alleen dat de werkelijkheid haar kolder serieus neemt.'

Ballustrada | 2012 | | pagina 18