zei ik. Hij barstte uit in een stuipachtig gegiechel en de rest van de avond maakte hij snurkgeluiden. Waarbij hij dan quasi angstig de gordijnen opentrok om te kijken of 'ze' er nog niet aankwa men. Dat deserteurschap was een succes, want al mijn vrienden waren tegen de oorlog in Vietnam. Ze gingen dan wel niet demonstreren want dat had niet zoveel zin in de Zak van Zuid- Beveland, maar ze dachten er wel veel aan. Ze leefden ook als het ware met hem mee. Toen Andy dat hoorde gaf hij spontaan een rondje. Ik moet zeggen: voor een deserteur had hij zijn zaakjes uit stekend geregeld. Van tijd tot tijd kreeg hij post. Brieven uit Amerika, waarschijnlijk doorgestuurd naar een postadres dat hij had opgegeven. Hoe wist Amerika anders waar hij uithing? Het hield me toch een beetje bezig, maar ik wilde er met Andy niet over praten. Hij zou mijn nieuwsgierigheid wel eens ver keerd kunnen uitleggen. Bij mijn moeder moest ik met dat soort fronsende vragen helemaal niet aankomen. Die schreef alles toe aan nieuwe technieken waar wij geen weet van had den. "Ah joh," zei ze. "In Amerika gaat het heel anders dan hier. Het is daar allemaal van dat automatische." En daarmee was het geheim verklaard. Zo kwam Andy op een dag glunderend met een brief de kamer binnen die hij bij het postkantoor had opgehaald. Het was een bericht van zijn advocaat dat hij was gescheiden. Ik wist niet eens dat hij getrouwd was. Of hij de ontvangst wilde bevesti gen. Met briefpapier en een postzegel uit mijn moeders brievenbak- je was hij vrij man en dat gingen we vieren. Die avond danste hij in de kroeg de planken uit de vloer, van Polonaise tot Mazurka. Een man van de wereld, met een grijns van oor tot oor. Iedereen dronk mee, tot de barman aan toe. Dat ik daarna de rekening moest betalen viel een beetje tegen. Dat had ik niet verwacht van een Amerikaan. Maar onze vriendschap leed er niet onder. Het kwam allemaal goed. En tot mijn verrassing was dat ook zo. Twee dagen later hield hij een cheque van vijftig dollar onder mijn neus. Genoeg om

Ballustrada | 2012 | | pagina 57