De kunst was nu om de ingeademde lucht zo lang mogelijk vast te houden en dan langzaam te laten ontsnappen. Dat laten ontsnappen was geen probleem. Het was meer de juiste dosering die hem de das omdeed. Bulderend hoestte hij bijna een long uit. Hij stak zowat de moord. Voor Andy leek het de gewoonste zaak van de wereld. Lachend nam hij het pijpje over en onderging hetzelfde ritueel. Ook zijn gezicht nam categorisch een andere kleur aan. Maar toen beiden enigszins waren hersteld en de slijmresten waren weg geveegd zag ik een zachte, vredige blik in hun ogen die er voor heen niet was. Nu was het mijn beurt. Bemoedigend lachten ze me toe. Ik ont stak de aansteker en lurkte met een lange, krachtige haal de rook naar binnen. "Zo lang mogelijk binnenhouden," hoorde ik Jurre nog roepen. De messcherpe rook sneed een gat in mijn luchtpijp. Halver wege stikte ik zo'n beetje en slikte tussendoor even om de pijn te bestrijden. Een aartsgemene hoestbui zag zijn kans en vloe kend gotverdegotverde ik alle rook naar buiten. Het pijpje viel uit mijn handen en de smeulende hasj brandde een rond gaat je in de vloerbedekking. Ik kon er alleen maar naar wijzen. Mijn stem was blijkbaar in het Grote Niets verdwenen. Dit kon beter, besefte ik schuldbewust. "Opnieuw," besliste Jurre. Zo had ik er toch ook niks aan. Nadat ik mijn luchtkanaal weer enigszins op orde had volgde ik zijn aanbeveling op en deze keer ging het beter. Achter in mijn hoofd hoorde ik nu een fluittoon, ingepakt in een dikke stilte. Daar doorheen klonken flarden van een gesprek dat Jurre en Andy voerden, onderbroken door muziek. Jurre had een plaat opgezet van Jefferson Airplane en de hemel vouwde zich voor me open toen Grace Slick speciaal voor mij White Rabbit zong. Ik kreeg haast heimwee in mijn onderbuik. Zachtjesaan begon ik iets te begrijpen van de kosmische bele ving waar beiden de mond van vol hadden. De verdere avond wijdden we aan belangrijke en diepgaande gesprekken over de zin en onzin van alles. Vrijwel geheel in het Engels, want dan had Andy er ook wat aan. Het was heel oprecht allemaal, maar door het consequente gebruik van de antieke woorden waarmee Jurre ieder serieus

Ballustrada | 2012 | | pagina 62