Het carnavalsfeest beheerste ieder jaar het dorp. Carnaval dic teerde een aantal dagen het gedrag van de gemeenschap en opende wegen die de rest van het jaar gesloten waren. Sociaal gezien bracht het de mensen dichter bij elkaar. Soms tè dicht. Er werd stevig gedronken en daardoor vervaag den de grenzen. Andy had er geen moeite mee. Toen hij doorkreeg wat de eigen lijke bedoeling was van het feest verwees hij giechelend naar de betekenis van Dostojevski's Schuld en Boete. Hij was een gewild object bij de vrouwen. Vooral getrouwde vrouwen, die één keer per jaar hun harnas afwierpen en een paar dagen lang van hun afgedwongen vrijheid profiteerden. Na twee dagen en nachten feesten stond de teller op acht. Zijn hoofd werd steeds roder door drank en slaapgebrek, maar hem kregen ze er niet onder. Hij was zo sterk als een beer. Soms kwam hij tot een moment van inkeer als hij door een jaloerse echtgenoot dreigde te wor den gemolesteerd. Maar hij was verstandig genoeg om een drei gende knokpartij af te kopen met een meter bier en een beroep op ieders gezond verstand. Zo werd de vrede weer getekend en dienden zich nieuwe kansen aan. Aan het eind van de derde dag stortte hij in. Zelfs voor hem was het niet vol te houden. Toen ik laat die nacht thuiskwam lag hij met bloeddoorlopen ogen te snurken in mijn bed. Hij had zich van kamer vergist. Het kostte me de grootste moeite hem te bewegen om plaats te maken en in zijn eigen bed te kruipen. Kreunend kwam hij overeind en smakte met zijn lip pen. "Ik heb in drie dagen tijd zeven keer geneukt," zei hij tevreden. "Dat had ik even nodig." Hij vertrok naar zijn kamer en twee minuten later snurkte hij zo hard dat alles in mijn kamer stond te rammelen. Nee, hij kwam niets te kort. De dag daarop was het Aswoensdag. Carnaval zat er op. Het was ook wel weer genoeg geweest. Andy keutelde wat onrustig heen en weer in huis, liep met zijn rugzak te sjouwen, mom pelde in zichzelf en was op een gegeven moment weg. Ik dacht dat hij zonder iets te zeggen was vertrokken, maar zijn spullen lagen er nog. Een half uur later kwam hij terug. Hij was naar het postkantoor geweest om nog eens te informeren naar zijn cheques. En tot

Ballustrada | 2012 | | pagina 74