hechten en van mensen te gaan houden." "Is dat zo erg dan?" vroeg ik verbaasd. Hij knikte. "Afhankelijkheid," zei hij. "Afhankelijkheid is funest." Even zocht ik naar woorden om dat te bestrijden. Ik wilde hem bedanken voor het feit dat hij bij ons was geweest. Dat hij even, weliswaar kort, mijn oudere broer was. Dat dat voor mij heel belangrijk was geweest en dat ik dat nooit zou vergeten. Toen ging de bel. Het was Joop. Hij had goed nieuws en wilde Andy ook nog zien. Het was het einde van het gesprek. En het betekende tevens dat Andy nooit te weten zou komen welke waarde hij door zijn aanwezigheid voor mij en mijn moeder had gehad. Joop kende de directeur van een transportbedrijf die een lijn had naar Madrid. Iedere donderdag ging er een vrachtwagen die kant op. De volgende morgen om acht uur kon hij mee als hij wilde. In ieder geval tot aan Madrid. Van daaruit moest hij zelf in Salamanca zien te komen. Andy bedankte hem uitvoerig. Hij stompte hem op zijn arm en omhelsde hem van pure blijdschap. Het stak me een beetje en ik betrapte me er op dat ik een gevoel van jaloezie nauwelijks kon onderdrukken. Joop had het weer mooi voor elkaar. Sociaal netwerk. Even wat regelen. Makkelijk zat. Zo werkte dat nu eenmaal. Mijn jaloezie was niet terecht. Dat wist ik ook wel. Ik had het hem zelf gevraagd. Bovendien was Joop in de positie om al zijn mogelijkheden te benutten en liet hij Andy niet in de steek. Toch baalde ik er van. Misschien omdat wat Andy en ik hadden meegemaakt net iets verder ging dan alleen maar vriendschap. Tot overmaat van ramp sleepte hij Andy mee naar zijn huis omdat hij een boel informatie had over landen in het Midden- Oosten waar hij misschien iets aan had. Dol enthousiast sprong Andy op uit zijn stoel en liep gearmd met Joop de deur uit. Op de drempel vroeg hij nog of ik hem om half zeven wilde wekken. Ik knikte lusteloos. "Doei," zei ik en stak een slap handje op. Maar Andy zag het niet meer. IV De volgende morgen vroeg maakte ik hem wakker. Ik was nog opgebleven tot mijn moeder thuiskwam en had het haar ver-

Ballustrada | 2012 | | pagina 77