om haar te waarschuwen. Maar het was al te laat. "Andy?" zei ze trouwhartig. "Ja, die is vanmorgen naar Spanje vertrokken. Met een vrachtauto." Ik zakte kreunend door de grond. "Ja ja," zei de man geïnteresseerd. "En weet u ook met welke vrachtauto?" "Nee," zei ze aarzelend. "Dat zou u aan Joop moeten vragen. Die heeft dat geregeld." Het was afgelopen. Wankelend draaide ik me om en liep de kamer in. In een flits zag ik nog dat een van de agenten een notitieboekje tevoorschijn haalde om het een en ander te no teren. Arme mam. Ik kon het haar niet kwalijk nemen. Ze was op deze wereld om iedereen ter wille te zijn. Het mea culpa gold niet voor haar. Ze was, zoals zo vaak, het slachtoffer van haar eigen naïviteit. Ik hoopte vurig dat Andy de grens met België al was overgestoken. Dan maakte hij tenminste nog een kans. Wie weet. Andere wetten, andere mogelijkheden. Ik hoorde mijn moeder beppen met de agenten. Ze waren zo aardig. In mijn gedachten zag ik hoe Andy uit de vrachtauto werd gesleurd en op het vliegtuig naar Amerika werd gezet. Terwijl de agenten mijn moeder hartelijk bedankten voor de bereidwillige medewerking voelde ik langzaam een knallende hoofdpijn opkomen. De voordeur, die werd dichtgeslagen, maakte het alleen maar erger. Vele jaren later maakte ik met mijn vrouw een reis door het midwesten van Amerika. We begonnen in Denver, Colorado. Daar vertelde ik haar het verhaal van Andy. "En je hebt nooit meer iets van hem gehoord?" vroeg ze. Ik schudde mijn hoofd. "Nee," zei ik. "Never." Tijdens onze rondreis belandden we ergens in Montana. In een gebied waar ooit een finaal gevecht plaatsvond tussen het leger en de indianen, onder aanvoering van generaal Custer. Little Bighorn Battlefield. Het is een National Monument. Hier liggen duizenden indianen begraven, samen met evenzo- vele soldaten. Omdat er een zee van ruimte was, werd het kerkhof later uitge breid met militairen uit de Tweede Wereldoorlog. En twintig

Ballustrada | 2012 | | pagina 80