De directiesecretaris riep mij bij zich en nam mij mee naar het museum. Het museum was een van de grote kamers op de benedenverdieping en ingericht met de meubels van de oude Mijnheer Johannes, de oprichter van ons bedrijf. Bij een bezoek van buitenlandse gasten had ik een keer door de openstaande deur naar binnen gekeken. Tegen een van de wanden, bespannen met donker linnen, stond een houten ladenkast. De directiesecretaris liet me de inhoud zien. Stapels vergeelde documentatie met afbeeldingen, beschrijvingen en prijzen van kantoorbenodigdheden die wij destijds verkochten en laden vol hangmappen met brieven, sommige zelfs nog handgeschreven. "Neem rustig de tijd," zei de directiesecretaris. "Af en toe een halve dag. Dit moet overzichtelijk worden ingedeeld. Het druk werk op jaar van verschijnen, de brieven op datum." Aan de wand tegenover de ladenkast hing een geschilderd por tret van Mijnheer Johannes. Toen ik alleen was ging ik voor hem staan. Vanachter zijn bureau keek hij mij doordringend aan. "Ik ben er klaar voor, Mijnheer Johannes," zei ik en nam plaats op zijn stoel. De correspondentie hield op bij een grote hoeveelheid condo leancebrieven naar aanleiding van het overlijden van Mijnheer Johannes. Er zaten prachtige brieven bij over zijn doorzettings vermogen, de onverzettelijkheid waarmee hij problemen de baas was geworden. Schitterende zinnen waarin werd her innerd aan zijn motto: wij doen meer dan het normale; dat is onze kracht. Ik maakte stiekem kopieën van de mooiste brieven en nam die mee naar huis voor het geval ik zelf eens een con doleancebrief moest schrijven. Mijn moeder klaagde over het vuil dat zij nauwelijks uit de manchetten van mijn overhemden kreeg. De directiesecretaris was tevreden en zei dat hij een nieuwe ver antwoordelijke opdracht voor mij had. Een beschrijving van de inventaris van het kantoor was dringend noodzakelijk. "In onze catalogi vind je alle meubels met de nummers en de prijzen," zei hij. "Het is een fluitje van een cent." Met onder mijn arm een blocnote en een map documentatie begon ik bovenin het gebouw op de afdeling publiciteit. On-

Ballustrada | 2012 | | pagina 9