tiende. Toevallig was er een cardioloog in mijn buurt. Hij hield me urenlang in leven, totdat hij me in een ambulance kon af leveren bij een Academisch Ziekenhuis in Antwerpen. Ik stond voor een klein jubileum, besefte ik. Wat had het lot nu weer voor me in petto? Ik herinnerde me antieke verhalen waarin de hoofdpersoon - Faust of een verwant type - een pact met de duivel sloot. Ook meestal met als inzet een periode van tien jaren. De man of vrouw in kwestie mocht een decennium lan ger leven in ruil voor het inleveren van de ziel op het eind van de overeengekomen termijn. Als kind leek het me een angst aanjagende deal. Iedere dag moest je dan toch beseffen dat het slecht met je zou aflopen. Was er in mijn geval ook sprake van een onrechtmatige toe-eigening van extra tijd, zonder dat ik exact wist wat er in mijn contract stond? En dan was er nog de kwestie van mijn huwelijk dat in een scheiding eindigde. Mijn toenmalige vrouw en ik trouwden op negentien december 1969: 19-12-1969. Mijn ex-vrouw, stierf op 19-12-1996. Alle cij fers van beide data zijn gelijk. Alleen is de 69 van ons huwelijk na 27 jaar omgedraaid en de 96 van haar dood geworden. Wat was de betekenis van dit verontrustende toeval, vroeg ik me niet voor het eerst af. Had mijn ex-vrouw bewust aangestuurd op deze dag om mij een lesje te leren? Dat leek me onwaar schijnlijk. Mijn ex was een tolerante, ruimdenkende vrouw die aangenaam ironisch in het leven stond. Was het dan toch de Dood zelf die mij keer op keer iets duidelijk wilde maken? Of was dit geplaag met cijfers het werk van het toeval? In de natuur bestonden immers geen getallen. De confrontatie met mijn geboortedatum heeft, zoals eerder aangegeven, een dag geleden plaatsgevonden. Ik heb het idee dat ik al piekerend geen stap verder kom. Ik weet niet wat toe val inhoudt. In de numerologie is geen plek voor toeval, maar ik wil me verre houden van de kabbala en andere leerstelsels. Ik hoop dat mijn geboortedatum me beschermt. En ik ga er van uit dat ik het noodlot overwon op een vrijdag de dertiende. Maar absolute zekerheid heb ik niet als mens van vlees en bloed in de meedogenloze getallenwereld van de geest.

Ballustrada | 2013 | | pagina 10