turen bij op: Frits had niet te klagen en deed dat aanvankelijk alleen over de luchthavenbelasting, zijn schoonvader, Marokko, het onderwijs, God, en de prijs van benzine. Zijn oren had hij handig onder haar gecamoufleerd en afgeleid door een buiten sporig donkerbruin gevlekt montuur dat zijn ogen eigenlijk niet nodig hadden. Hij had zijn leven en er was niks mis mee, vond ik. Zij had haar leven en er was niks mis mee, vond zij. Maar voor Frits was er blijkbaar wel degelijk iets mis. Als jongetje wilde ik gewoon wereldberoemd zanger worden, een Everly Brother, maar Frits wist zeker dat hij naar de maan zou gaan. Dat het uiteindelijk de speleologie werd moet hem danig bij de keel hebben gegrepen. Het is maar een theorie, mijn kleine theorie, maar misschien is het waar - hij was per slot van rekening mijn grootste maat, Frits, en ik mag hem min of meer meten. Dus samenvattend denk ik achteraf dat hij ondanks Winnie en de kinderen, het herenhuis en zijn titel met avon turen toch niet gans gelukkig was. Hij had zeg maar op meer gerekend, en bleef hopen, ook na zijn vijftigste toen hij gevoe lens van onvrede begon te uiten. Steeds vaker vond hij steeds meer dingen maar niks. Zonder het communisme vond hij de politiek maar niks, sinds de opwarming was het klimaat maar niks, en het onderwijs was tegenwoordig helemaal niks, sinds de overgang was het met Winnie niks en ook de kibbeling was niks meer, werd wel verkocht als kibbeling maar was geen kabeljauw. Ik vraag u: is er enig ander mens in de wereld die zich daarover laat opwinden - kibbeling? Ik probeerde posi tieve gevoelens bij hem op te wekken, Mandela, de Val van de Muur, Vietnam, Obama, maar het deed hem niks, en zo noem de mijn vrouw hem nu ook privé, Frits Niks, een toenaam waarover we enkele felle discussies hebben gevoerd, want het was niet niks, bleef ik hem trouw betogen: het was melan cholie, het was hypochondrie, het was heimwee. Ook nadat onze ouders gestorven waren bleven we de kerst stelselmatig samen doorbrengen. Niet voor de kribbe, daar waren we beiden uitgestapt, maar voor de kinderen die op deze dagen feest verwachtten, minstens boom met cadeaus en liefst met sneeuw. We vierden het om en om, wat wil zeggen dat het 't ene jaar bij hem werd en het andere jaar op gedeelde kosten een arrangement in de provincie want ik deed het toen nog

Ballustrada | 2013 | | pagina 24