verbanden daartussen gelaserd. Aan het eind van die week liet de IC hem gaan. Ik werd door Tauth gebeld en vloog hem eersteklas naar huis. Winnie keek op haar horloge. Ze had nog een half uur en ik vertelde haar mijn bevindingen van zijn bezoek, zijn manier van praten, zijn ogen, het paffen, de slak, alles trouw zoals hier boven beschreven. Ze knikte, ik had het allemaal goed gezien, logisch natuurlijk want hij is Frits, zei ze, en jij bent Olaf. "Het doet me aan een film denken," zei ik. "Spotless Mind met Kate Winslet," zei ze. "Die heb ik bij Tauth genoemd, maar Tauth zei dat dat onzin is, die film - zover zijn ze nog lang niet, mensen wissen. Met mensen zijn er teveel ver banden tussen de schorsen, klieren, knopen. Ieder mens dat je ooit gekend hebt raakt aan alle zintuigen en emoties. Om één mens te wissen moet je alles wissen. Alleen de Beatles wissen was trouwens ook onzin, zover zijn ze ook nog lang niet, zei Tauth. Het was een experiment en Frits was zich daar ten volle van bewust. Het enige dat Tauth had kunnen doen was alle muziekgebieden behandelen, hetzelfde effect beogen als het verschijnsel van iemand die de taal verliest. En Frits heeft daar voor getekend, hij ging van alle muziek af. Het is een sympa thieke man die Tauth, erg ambitieus maar ja, je moet ergens je drive vandaan halen. Hij heeft die dag de hele middag tijd voor me genomen en ook nog een hotel geregeld. De volgende dag vloog ik Frits dus terug, met muts en oordoppen." Dat was het relaas van Winnie. Een week later ben ik er weer heengereden, voor Frits, een wandeling met Frits, en met het idee te testen op welk punt hij nu stond met betrekking tot de muziek. Ik liep hem naar een bank in zo'n park waar hij met de kerst hoog van opgegeven had. De eenden hoorde hij ("eenden," zei hij) maar het geluid van een merel ging geheel aan hem voor bij ("vogel vliegt"). Ook had ik een exemplaar van Under Milk Wood op zak: lang geleden in een vereniging van studenten had hij voorbeeldig de First Voice verstemd. Ik sloeg willekeu rig open en reciteerde First Voice - Frits gaf geen krimp, geen sjoege, bukte en plukte een pluizenbol, blies parachuutjes naar de wolken. Ik ben geen notenkraker. Mijn kleine eigen theorie is dat het brein plastisch is - je (het) verliest wat, je (het) wint

Ballustrada | 2013 | | pagina 31