de jongensboeken kennen en uit de verhalen van stokoude ooms op verjaardagen, na inname van de enkele, schier voor geschreven borrels. En zelfs die ooms zijn al herinnering ge worden. 'We're so lucky, it could easily be snowing today.' Britse manieren en toch ook het ijzeren Amerikaanse opti misme. Het sneeuwt niet! Wat hebben we een geluk. Maar het gehersenspoelde, verplichte gelukkig moeten zijn, koste wat het kost, dat beneden deze landsgrens zo'n ravage aanricht blijft gelukkig achterwege. Evenals het wegens zijn ongeïnte resseerdheid cynisch of zelfs sinister klinkende 'Have a nice day'. In het gevangenisdeel van de Citadel zit een jongen van in de twintig op een historisch verantwoord trommeltje te slaan en vraagt ons om vragen. 'Don't hesitate! Ask anything!' Net als de knaap later in het grote Maritime Museum of the Atlantic, die gehuld in een outfit van omstreeks 1900 en met een grote pet op zijn hoofd de compleet ingerichte winkel voor scheeps- benodigdheden uit die periode beheert. We zien in het museum de 3D-film uit 1991 over het wrak van de in 1912 ondergegane Titanic, gemaakt door Emery Kristoff in opdracht van de National Geographic Society. We zijn hier voor uitgerust met avantgardistisch aandoende 3D-brilletjes, waardoor de boeg van het legendarische wrak je voorhoofd lijkt te splijten. Halifax beleefde een sombere nasleep van de ramp: identifica tie van slachtoffers, rouwdiensten en de teraardebestelling van honderdvijftig omgekomenen. Ze zijn begraven op drie tame lijk bijeen gelegen kerkhoven in het westen van de stad: 121 op het algemene Fairview Cemetery (Windsor Street), tien op Baron Hirsch Jewish Cemetery (Connaught Avenue) en negen tien op Mount Olivet Roman Catholic Cemetery (Mumford Road). Ingetogen symboliek overheerst op alle drie. Op Fair view, een drukbezocht oord, zijn de met opstaande stenen van zwart graniet gemarkeerde graven geplaatst in de gebogen vorm van een scheepsromp. Alle stenen dragen de datum 'April 15, 1912'; sommige zijn anoniem, andere voorzien van een naam.

Ballustrada | 2013 | | pagina 12