De geredde dekstoel van de Titanic - 1.552 doden, maar déze dekstoel werd geborgen door het kabelschip Minia - neemt, hoewel recaned, een prominente plaats in de expositie in het museum in. Er is zelfs een replica van gemaakt, waarin je kunt gaan zitten om je te laten fotograferen. Een soort historisch ramptoerisme. Ondanks alle panelen en audiovisuele presen taties hebben ze eigenlijk maar bar weinig Titanic-realia in de collectie: de Stoel, stukjes reddingvest van kurk, houten trap- stijlen, een handschoen, een knoop van een officiersjas. Ver schillende objecten winnen aan belang omdat ze verbonden konden worden aan omgekomen passagiers. Zo was de hand schoen het eigendom van Charles Hays, president van de Grand Trunk Railway. Het reddingvest behoorde aan het Amerikaanse slachtoffer J.J. Astor, zakenman, uitvinder, schrij ver van de SF-roman A Joumey in Other Worlds (1894) én een van de rijkste mannen ter wereld. Toen de Titanic op de ijs koude oceaan begon te zinken, hielp Astor zijn bijna dertig jaar jongere, zwangere vrouw aan boord van een sloep. Zelf over leefde hij de ramp niet. Zijn ernstig verminkte lichaam werd acht dagen later teruggevonden; men meende dat hij nog aan boord is overleden door toedoen van een omvallende schoor steen. De namen van alle Titanic-slachtoffers zijn in het museum in golvende lijnen op een waterblauw paneel geschilderd: alleen al door hun aantal een indrukwekkende presentatie. Joshua Slocum, de eerste solozeiler die om de wereld voer, bleek ook uit Nova Scotia te komen. Dat had ik moeten weten, ik heb verschillende malen over hem geschreven, over deze man die alles was wat ik niet ben - uitgezonderd het schrijverschap en de 'aanwezigheid' van de zee. In het najaar van 1909 vertrok Slocum na een zeer bewogen, voor de mast begonnen loopbaan op vijfenzestigjarige leeftijd met zijn zeilboot Spray naar West- Indië, waarna nooit meer iets van hem is vernomen. Gebleven 'In Search of the Miraculous', net als zijn latere lot genoot Bas Jan Ader in 1975, die ooit ook in Halifax een instal latie had (Thoughts Unsaid, Then Forgotten). Bij de ontmoeting met 'the Miraculous' verdwijn je misschien noodzakelijkerwijs uit beeld - tenzij je geen boot gebruikt om de overzijde te bereiken. Ray Johnson, een van de uitvinders van mail art,

Ballustrada | 2013 | | pagina 13