HET OPONTHOUD «2 HALIFAX qj Into the mist my guardian prows put forth, Behind the mist my virgin ramparts lie, The Warden of the Honour of the North, Sleepless and veiled am I! o> O C Nadat Leiba Bronstein op de Montserrat vanuit Barcelona was 2 vertrokken met aan boord, zoals hij zelf in zijn autobiografie Mijn Leven beschreef, allerlei criminelen, bandieten en deser teurs, waaronder ook een man die zich voorstelde als de volle neef van Oscar Wilde en later dichter/bokser Arthur Cravan bleek te zijn, arriveerde hij op 13 januari 1917 in New York. Nog dat jaar zouden Cravan en Bronstein New York weer verla ten. De eerstgenoemde om als deserteur wederom de strijd te ontlopen aangezien de Verenigde Staten in april de oorlog had den verklaard aan Duitsland, de ander juist om een hernieuw de strijd aan te gaan. In het voorjaar van datzelfde jaar abdi ceerde Tsaar Nicolaas II en dat was voor de revolutionair Bron stein, alias Trotski, een goede reden om terug te gaan naar Rus land. Dankzij financiële ondersteuning om te helpen de revolutie in Rusland te voltooien kon hij op 27 maart met zijn gezin ver trekken op de Kristianiafjord richting Europa. Dat nieuwe schip van de Norwegian American Line voer in 1913 voor het eerst tus sen Noorwegen en New York. De reis in gezelschap van inter nationale terroristen en avonturiers, Amerikaanse commu nisten, beurshandelaren van Wall Street, criminelen en enkele Nederlanders die niets met de reis naar Rusland te maken had den, zou voor Trotski niet voorspoedig verlopen. De Canadese Os Uit: The Song of the Cities door Rudyard Kipling

Ballustrada | 2013 | | pagina 21