<N fM bronnen dat de man in 1915 en 1916 in Europa verbleef. Bij de arrestatie op 3 april 1917 gaf de oudste zoon van Trotski één van de Engelse officieren een flinke klap, schrijft Trotski. Had die zoon aan boord van de Monserrat wellicht bokslessen ge had van Arthur Cravan? Hij zou zijn vader hebben gevraagd of hij die man nog een extra mep moest verkopen. Met als enig lijfelijk verzet die ene klap, werd het gezin in Halifax aan wal gebracht. Na gevangenschap in de Citadel in Halifax werd Trotski zelf per trein vervoerd naar een interneringskamp voor Duitse matro zen in Armherst. Zijn vrouw en kinderen werden onderge bracht bij politieagent Horwetz in de Market Street. Pas na elf dagen kregen ze de vrijheid hun intrek te nemen in het nog steeds bestaande Prince George Hotel in dezelfde straat. Overi gens was dat met de verplichting zich dagelijks te melden op het politiebureau. Ze maakten veel wandelingen door de stad en volgens Howard Norman zijn er nogal wat verhalen over mevrouw Trotski in omloop mede dankzij mevrouw Horwetz die haar vaak begeleidde. Mevrouw Trotski sprak Russisch, Duits en Frans. Ze sprak slechts drie woorden Engels, die nogal lachwekkend overkwamen: "Speak you French?" Dat klinkt on geveer zoals een Fransman in het Nederlands vraagt: "Doe jij spreek Engels?" Na veel leugens en getouwtrek kregen de Trotski's op 29 april de vrijheid terug. Onder het zingen van de Internationale deden de Duitse matrozen Leon uitgeleide. De Canadezen boden hem excuus aan voor de gedwongen onderbreking van de reis. Trots ki vertrok met het Deense lijnschip Heiig Olev en via Zweden en Finland arriveerde hij op 4 mei 1917 in Petrograd. Noten 1 Diverse bronnen op internet. 2 Howard Norman, The Birdartist, Farar, Straus Ciroux, New York 1994. 3 Howard Norman, My Famous Evening, National Geographic Society, Washington DC 2004. 4 L. Trotski, Mijn Leven, Adrien Verlee, voor het Marxists Internet Archive, 2006.

Ballustrada | 2013 | | pagina 24