datzelfde jaar verscheen zijn bundel Kameraden. Last verliet de revisionistische sociaal-democratie om lid te worden van Sneevliets Revolutionair Socialistische Partij. Met zijn vriend André Gide reisde hij in 1936 naar Rusland, uit welk 'arbeiders paradijs' de twee ontgoocheld terugkwamen. In dat jaar kwam ook Jefs homo-erotisch getinte bundel De bevrijde Eros uit. Over zijn vriendschap met Gide zou Last veel later het boek Mijn vriend André Gide schrijven. In de Spaanse Burgeroorlog streed Jef Last mee tegen de fascisten van Franco, wat hem zijn Neder landerschap kostte, dat hij pas na de Tweede Wereldoorlog terug zou krijgen. Eind jaren dertig timmerde hij weer aan de weg met zijn romans De Spaansche tragedie, De laatste waarheid en De vliegende Hollander. Van 1950 tot 1953 woonde Last in hands Indonesië (Bali) waar hij werkte als leraar aan een middelbare lilieu. school. Hij was bevriend met president Soekarno en met >m bij Mohammed Hatta. Jef Last was in 1923 gehuwd met Ida ter ogen- Haar, van wie hij scheidde en met wie hij later opnieuw trouw- zodat de. Het paar had drie dochters. Jef was biseksueel en mede- 'ijven. oprichter van de emancipatoir homoseksuele Shakespeareclub, Jeugd voorloper van het COC. In het voorwoord bij zijn bundel noords- Kameraden schreef Henriette Roland Holst o.a.: "Jef Last is van lijnen nature een liedjeszanger; zijn verzen zijn gemaakt om voor- Vanaf ezette ers. In gedragen of gezongen te worden door hen, voor wie hij ze maakte. Zij werden geboren uit gevoelens van makkerschap met dervenden, lijdenden, verworpenen en uitgestootenen,

Ballustrada | 2013 | | pagina 51