ARTE POSTALE - AKADEMIE DER KÜNSTE BERLIN 29 augustus 2013 O* O» Daar staat hij. In het licht van spotlights. Op de trap in zijn Akademie der Künste aan de Pariser Platz in Berlijn. De hal van de Akademie is vol genodigden voor de opening van de ten toonstelling Arte Postale. Vanaf het eerste moment is het duidelijk: dit is de grote Klaus Staeck-Show. Zijn te lange speech doorspekt met grapjes moet één ding duidelijk maken: Staeck is nog lang niet dood en zijn kunst springlevend! Er lebe hoch, er lebe hoch! Een tweede toespraak volgt. Rosa von der Schulenburg, belang rijk docente aan de academie, pakt flink uit. K.S. weet met zijn gevatte interrupties de lachers op zijn hand te krijgen. Die lachers staan opeengepakt op een schuin oplopende vloer. De evenwichtsorganen maken overuren. Je hebt voortdurend het gevoel achterover te vallen. De te lange concentratie bij de voorgelezen teksten laat het letterlijk duizelen. Ik weet me staande te houden en haal opgelucht adem als applaus de meester feliciteert. Word ik nu meegenomen door de euforie van het moment? Alle aanwezige mail art-kunstenaars mogen op de trap komen staan voor het maken van een groepsfoto. Ik trap erin. Ga ook de treden op. Geef K.S. een hand. Daar sta ik samen met tien tallen andere mannen en vrouwen als discipelen rondom de leider en een batterij fotografen er tegenover. In een flits gaat het door mijn hoofd: had ik dit wel moeten doen? Valt er hierna nog iets te herstellen? Mij retoucheren van die foto's? Een halve eeuw geleden waren ze hier in deze wijk daar al meesters in! Maar ik vrees dat de foto's al via internet* zijn verspreid. Ik kan niet meer ontsnappen. Ach, het zal zo'n Os VO

Ballustrada | 2013 | | pagina 71