DE MAN DIE WEER GING SCHAKEN Q. Op de dag dat hij er twee pilletjes bij krijgt, een mooie zomer dag in juli, gaat hij weer schaken. Victor heeft hem op de Zomeravondcompetitie gewezen, waaraan je mee kunt doen tegen betaling van twee euro vijftig per ronde. Het is op woens dagavond en omdat voor het eerst in jaren het recreatief volley- Qf ballen stil ligt in de zomer, heeft hij er nu tijd voor. En dus fietst hij rustig naar de andere kant van het centrum, naar het «2 gebouw waar schaakvereniging De Rode Loper gehuisvest is. qj Hij is wat te vroeg en fietst daarom nog een stuk de Amster- QJ damse Straatweg heen en weer om samen met de eerste scha- J kers zijn fiets in de rekken te zetten. Van welke club hij lid is? Van geen enkele club. Ha, een huis- (3 schaker! Welke sterkte heeft hij? Hij zou het niet weten, lang geleden een gemiddelde clubschaker of zo, maak er maar wat van. Of 1400 goed is? Ja hoor, best. Hij betaalt en loopt naar 3 het barretje om een kop koffie te nemen. Daar heb je Kom, hoe heet hij ook alweer? Jeroen, ja, dat is Jeroen, maar die kent hij van de feestjes op het hofje, niet van het schaken. Dat heb je, als je zo lang in dezelfde stad woont, je komt overal wel een bekend gezicht tegen. Een kwartiertje later zit hij achter de zwarte stukken om met zijn eerste officiële partij in dertig jaar te beginnen: e4, e5, Pf3 Nu zou hij volgens zijn bijna vergeten repertoire met Pf6 moeten antwoorden, de Petrov-verdediging, een naam die hij nu, ouder en in grotere mate doordrongen van de vergankelijk heid van het individu, prefereert boven die andere naam, de Russische Verdediging: Pf6 en dan slaat wit zijn pion en speelt hij dó en gaat het paard terug en slaat hij de witte pion Maar er zijn ook andere mogelijkheden en hoe gaan die ook alweer? Ach wat, hij is hier toch niet om te winnen. Hij heeft ooit voor de Petrov-verdediging gekozen omdat veel tegenstanders de theorie niet kennen en dat blijkt nog steeds het geval, want Os

Ballustrada | 2013 | | pagina 81