"Een dier, mag dat ook? Dat weet ik wel. Dat is mij al eens eer der gevraagd." "Nee," zei ik, "een stad. Een dier is te simpel." Hij dacht na, ging verzitten, keek langs me heen. Toen sloot hij zijn ogen. Dat waren spannende momenten. Als hij geen ant woord zou geven of niets zou weten, moest ik terugvallen op mijn traditionele behandelmethode. "Ik twijfel," zei hij en leek zich enigszins te ontspannen. Deze gedragsverandering was het eerste symptoom dat ons in Sint het Petersburg was voorspeld. Een aanwijzing voor een coöpera- van tieve beslissing. urg. "Krakau," zei hij en spreidde zijn armen als wilde hij de wereld nde omarmen. "Kent u Krakau?" ctie "Vertel u er maar over," zei ik. i rol "Nee," zei hij, "ik wil weten of u Krakau kent. Alleen dan heeft amt verder praten zin voor mij." :ho- "Een mooie middeleeuwse stad in Polen." "Dat weet iedereen. U zegt maar wat." Louis van Gaal schudde tref, zijn hoofd. "Daarmee doet u deze stad met zijn oogverblinden- leer de schoonheid tekort." eer- "Bedoelt u met deze stad uzelf?" "Juist meneer. En uit uw reactie leid ik af dat u niet weet wie u voor u hebt. Maar ook ik doorsta de geschiedenis, zoals Krakau nan de Oost-Goten, de West-Goten, de Tartaren en de beide wereld- T is oorlogen." Hij ging staan en priemde zijn wijsvinger naar het raam dat uitkeek op de Laan van Meerdervoort. Hij maakte stekende bewegingen, "de Duitsers, de Russen, de Fransen, ik ub? heb ze allemaal weerstaan. Ik heb ze aangevallen met open ich- vizier, ze bestookt via de flanken. Mijn verdedigingen hielden ver- stand. Ook de wallen en muren van Krakau zijn ongeschonden uit de strijd gekomen. Truus zegt het vaak," hij ging weer zitten en zijn stem werd rustiger, vriendelijk bijna, "jij bent mijn burcht, mijn kathedraal." "Zo'n kathedraal, dat spreekt u aan?" niet "Ja, daarom zat ik ook eerst te twijfelen. Ik moest denken aan die kathedraal. Paus Johannes Paulus II komt daar vandaan, ijna Een niet-Italiaanse paus, dat is belangrijk. Italianen zijn niet te rkte vertrouwen, meneer. Herinnert u zich Nederland-Italië van 29 mij JU» juni 2000? Waarom werden al die strafschoppen gemist? Onze spelers waren half kreupel geschopt door een stelletje gedro-

Ballustrada | 2014 | | pagina 13