's avonds laat stroopten ze de boulevard af, 's ochtends zaten ze ergens op het eindeloze muurtje langs het strand hun sokken aan te trekken. Gisteravond, toen hij met Vera in een Indiaas-Mexicaans-Ita- liaans restaurant een eind verderop zat, zag Victor hoe één van de negers na een vruchteloze binnendringing van het etablisse ment wankelde onder de last van zijn meegetorste hoofdtele foons, en even dreigde te kapseizen of ineen te zakken. Even werd Victor bevangen door medelijden, maar Vera siste hem toe dat dit een truc was om sympathie te wekken. Straatverkoop en bedelarij hadden al sinds de oudheid hun theatrale routines om omzet te genereren. En inderdaad: schijnbaar kwiek stapte de jongeman ineens weer het duister in. En dan nu die Aziaten. Veel minder, maar ze waren er ineens. Ja, deze zou wel uit Thailand komen. Of de Filippijnen? Victors botte weigering had geen enkele invloed op haar witte glimlach. Mooie tanden, zeker, en ze zag er echt niet hulp behoevend uit. Integendeel. Kwiek, gezond, aantrekkelijk, goed gevoed; een vitale vettige glans van het zonlicht lag op haar hygiënisch bijeengebonden knotje. "Shall I massage you," zei ze monter en met dezelfde hartelijke, zorgzame glimlach. "No!" zei Victor bars en keek nu strak langs haar in een grijs vestje gestoken leest naar de zee. Goddank had hij zijn zonne bril op, de zon liet verblindend zilver uit het water opwellen. "It's a good price," zei ze weer, breed glimlachend. Vera zat als een ijsberg naast Victor, zo zwaar zwijgend dat er een plaatselijke depressie in het strand leek te ontstaan. Alsof het zand week, om hen in de boezem van een veilige zwarte diepte op te nemen. Ook Victor zei niets meer, bleef zwetend langs de masseuse sta ren. Ze bleef hem even hartelijk in zijn brillenglazen kijken, met dezelfde uitnodigende lach. Maar ineens verstrakte het gave, oriëntaalse gezicht. De vrouw rees zwijgend op en sjouwde weg door het zand. Twintig meter verderop zeeg ze neer bij een vol gend doelwit, een misschien twintigjarig Spaans meisje in een rode bikini dat haar, nauwelijks opkijkend uit haar boek, ook snel afwimpelde.

Ballustrada | 2014 | | pagina 27