uitlaat over de fraaie portretten van de jonge koningin Wilhelmina met hangend haar die hij als wisselgeld krijgt - een naar zijn mening zeer voordelige ruil. Of hij dit tochtje op zijn geliefde fiets maakte wordt niet duidelijk, wel dat Fort vraagt of het mogelijk was de fiets van Jarry op reis mee te nemen, zo schreef hij aan Kahn: 'Alfred Jarry voudrait emporter sa bicy- clette. Savez-vous combien il devra payer a la douaneSi vous aviez encore le temps de m'adresser un petit mot a ce sujet HOE WIJ MET KONINGIN WILHELMINA KENNISMAAKTEN Het gebeurde in Sluis, Nederland, op een postkantoor, dat de jonge vorstin ons vereerde met een aantal van haar charmante portretten en zo welwillend was voor ons een formaat te kiezen dat praktisch en gerieflijk op reis was mee te nemen. Door discrete tussenkomst van een bediende van bedoeld kantoor zal eenieder, net als wij en ook zonder onze aanbeveling, de koninklijke afbeeldingen op de volgende manier kunnen aan schaffen: Koop een briefkaart, waarvan u allerhoffelijkst gebruik kunt maken door uw dankbaarheid aan de koningin te betuigen. Zelfs voordat u de kaart hebt gedeponeerd in de Briefenbus, een ongetwijfeld vernuftig apparaat, dat echter geen aanwijsbare vooruitgang heeft geboekt op onze brievenbus, en zodra u een Frans muntje, van vijftig centimes bijvoorbeeld, aan de gedien stige beambte hebt overhandigd, zal die u op zijn beurt een aantal andere muntstukken van allerlei afmetingen en soorten metaal cadeau doen, met daarop de fijn geciseleerde beeltenis van Wilhelmina. Dit gebeurt in Sluis - en in elk ander postkan toor. (Alfred Jarry, La Chandelle verte, OC II, p. 278/9) (vert. Liesbeth van Nes) Noël Arnaud, Alfred jarry: d'Ubu roi au Docteur Faustroll (Paris: La Table ron de 1974) Patrick Besnier, Alfred jarry (Paris: Fayard 2005) Alastair Brotchie, Alfred jarry, A Pataphysical Life (Cambridge: MIT press 2011) Frans Erens, Vervlogen jaren, Harry C. M. Prick ed. (Arbeiderspers 1989) Charles-Henry Hirsch, 'Autour de «Bruges-la-Morte»', Le Figaro, Supplément littéraire du dimanche, 5 fev. 1927

Ballustrada | 2014 | | pagina 70