ETALAGE In 1978 schreef ik Centre Ville. Aan het eind van dat jaar titel- verhaal van de bundel korte verhalen die de Culturele Raad Dordrecht van mij uitgaf. Zeventien pagina's, want de typo graaf had een tienpuntsletter gebruikt. Met een grotere letter zou het boekje niet veel dikker zijn geworden, maar het omslag qj was mooi. Een ontwerp van Bas Damme. Voor de presentatie koos de uitgever voor de prestigieuze Statenzaal in het Hof. De zaal waar in 1572 de eerste vrije vergadering van de Staten van Holland werd gehouden. De muzikale bijdrage was van het Willem Breuker Kollectief, dat een volume produceerde waar van de kostbare gobelins bijna aan flarden gingen. Het was veel eer voor een werkje van nog geen twintig pagina's. Centre Ville gaat over een middag op het terras van het centraal gelegen café van dezelfde naam op de Voorstraat. Heel Dordt en meer sjokte er aan voorbij. Bakvissen, verzuurde eilandkop pen, koopjesjagers, junks, gehaaste huismoeders, toeristen met een blik van 'wat doe ik hier in 's hemelsnaam?' en twee keer per dag het draaiorgel. Zo gaat het nog altijd. Nog steeds bekij ken Johan en Cornelis de Witt vanaf de overkant het terras. Honderd jaar na die eerste vrije Statenvergadering door het Haagse tuig afgeslacht. Er is nooit excuus voor aangeboden, laat staan schadevergoeding betaald. Toch zijn FC Dordrecht en ADO dikke maatjes, maar de voetbalwereld is boven alle logica verheven. Nog steeds is mijn grootvader boven Centre Ville geboren, een wapenfeit dat ik in dat verhaal vermeld. De bakvissen zijn vlezige vrouwen in ballonjacks en leggings geworden, moeders van weer nieuwe giechelende spillebenen. In de vroegere seks- bioscoop naast de Waalse Kerk zit nu de zoveelste dozen-

Ballustrada | 2014 | | pagina 90