kolossaal. Hij diende als vergaarbak voor alles wat overbodig was. Vanaf de eerste dag hadden hij of Emmy er nooit hun auto gestald. En later ging dat uiteraard niet meer. Ook de zolder was onbegaanbaar terrein vanwege de vele lekkages. En in de bad kamer rook je onmiddellijk de zwarte schimmel die zich op de onbetegelde wanden van de douchecel had vastgezet. Ja, zelfs in de meterkast hadden ze last van een lekkage. Niet altijd, maar op dagen dat het huis zin had om hen dwars te zitten. "Laten we een tocht door het huis maken," stelde de architect voor. "Er moet ergens toch wel iets deugen?" Toen ze een half uur later weer tegenover elkaar zaten, begon hij de pluspunten van het huis op te sommen. "Degelijk ge bouwd, dat is het allerbelangrijkste. Geen vocht in de muren, behalve in de badkamer. De rest komt vanzelf. Tenminste als je zo duidelijk mogelijk aangeeft waar de pijnpunten zitten. Ik noem maar iets: slapen jullie goed?" Albert staarde hem verwonderd aan, maar reageerde niet met een. "Jullie wonen hier met zijn tweeën. Hoe slapen jullie?" Hij dacht even na. "Nou je het zegt, Emmy heeft last van slape loosheid." "Kijk eens aan," mompelde de architect en stak zijn vuist naar voren alsof hij daarin een belangrijk argument omklemd hield. "Ik zag in de gauwigheid hoe jullie bed opgesteld stond. Dat is natuurlijk maar een heel klein puntje, maar als we met de hele boel klaar zijn, zou ik dat bed toch anders zetten. Dan kan het wel eens afgelopen zijn met die slapeloosheid." Vanwege Alberts verbaasde reactie schoot hij in de lach. "Ik ben geen tovenaar hoor, geen vertegenwoordiger van een Stille Kracht, maar ik kom in mijn praktijk als genezer vaker deze zaken tegen. Het is goed om rekening te houden met aard- stralen en energiebanen." Albert knikte en beloofde een horrorlijst samen te stellen met gebreken van het huis. En natuurlijk zou daarop aansluitend een opsomming van vrome wensen niet mogen ontbreken. "Ik vermoed dat jullie nog wel ergens de oude bouwtekeningen hebben liggen. Wil je die eens opzoeken en de volgende keer aan me meegeven? Als het je niet lukt om ze te vinden, dan kan ik altijd bij het kadaster aankloppen, want daar moet ik toch regelmatig wezen."

Ballustrada | 2015 | | pagina 17