Menigeen die het woord Drente hoort, schijnt aan goede fiets paden en aan de hei te denken. Die goede fietspaden zijn er in derdaad. Er is ook nog hei. Misschien niet zo veel meer als in de tijd toen C.S Adama van Scheltema (1877-1924) in 'De Keuter boer' over vader pappe en moeder mamme en het kindje op het houten paardje dichtte, want de wereld verandert, is altijd aan het veranderen. In bovengenoemd gedicht eindigt elke strofe nog met: Maar daarboven was de hemel, En betiee was 't dunne koren, En daar verder was de heide - En nog verder was de wereld! Een tijd later wijst Leo Vroman (1915-2014) erop dat het met die wereld toch iets anders geworden is. In zijn gedicht 'Een goed plan' uit 1968 schrijft hij: kijk op de heide staat geen kerel en daarnaast geen vrouw geen kind. Op de grond is alles wereld en daarboven alles wind. Tja, rondom het gezinnetje van de keuterboer was er eerst het korenveld, een eind verder de heide en 'nog verder' was er pas de wereld en na de Tweede Wereldoorlog is in steeds sneller tempo 'alles wereld' geworden. Inderdaad, de keuterboer is boer geworden, is hoofd van een groot bedrijf geworden of is weggesaneerd, maar in beide gevallen staan ze nu midden in de wereld. Door de toenemende mobiliteit van de mensen en door steeds vlottere communicatiemiddelen is de wereld overal. Veel streken hebben daarbij hun typische eigen gebruiken verloren, zij onderscheiden zich steeds minder van elkaar. Veel van wat eens gewoonte was, een streekgebruik, een traditie, raakte in onbruik, ging verloren. Vandaar de clubs, verenigingen, stich tingen die zich bezighouden met het handhaven of in ere her stellen van wat verloren dreigt te gaan. Ook de streektaal. In de gedichten in deze rubriek zal de lezer weinig of niets Drents' aantreffen. De dichters hadden ook in Zuid-Holland, in Limburg of op Texel kunnen wonen en zouden dan dezelfde gedichten hebben kunnen schrijven. Dat kan men althans ver moeden. Misschien dat in een grote stad of tussen de heuvels of op een eiland de inspiratiebron of het onderwerp (soms) an ders is, maar de stijl van schrijven en het thema zullen ver moedelijk weinig afwijken van wat ze nu schrijven. Of is dit toch wel erg kort door de bocht? Valt er heus nog wel meer dan je zou denken aan Drents te ontdekken? Aan de lezer de taak het avontuur aan te gaan met de gedichten en ontdekkingen te doen.

Ballustrada | 2015 | | pagina 40