J: nooit, maar zijn dealer wel. Zonder er veel woorden aan vuil te maken was ze met hem mee gegaan. Aangemoedigd door haar twee vriendinnen en een gevoel haar studententijd niet opti maal te benutten als ze 'nee' zou zeggen. Of 'njet'. Weet ik veel hoe je in het Litouws iemands hart en libido breekt. Hij bracht haar naar z'n studio in Uzupis. Zonder er veel woorden aan vuil te maken stortten ze zich op en in elkaar tussen zijn vuile was die nog op het bed lag. Ze was haar bh al aan het zoeken toen ze pas goed om zich heen keek. In de keuken schonk Lev haar een glas wijn in. Een Bialetti, het pronkstuk van dat deel van de studio, stond als op een altaar te pronken op het fornuis. De eettafel lag bezaaid met boeken, de vaat van gisteren stond nog in de pombak. De twee billy's die tussen de ramen in stonden waren volgestopt met kleine aardewerken poppetjes. Dieren, mensjes, een enkel klein abstract figuurtje. Ze vroeg wat hij zoal deed. Hij wees naar de kast. "Ik maak die en verkoop ze." Ze vroeg waar. "Aan de oever, naast m'n atelier." "Mag ik morgen komen?" vroeg ze. Dat mocht, 's Ochtends las ze het bord naast het gietijzeren hek waarlangs toeristen het terrein op kwamen. 'Art Souvenirs'. Ze drukte het sigaretje uit. Stak een nieuwe op. Van het eerste was niet veel terecht gekomen. Ze ging bij hem in de leer, en bleek noch over talent noch over doorzettingsvermogen te be schikken. Ze mocht de klanten wel binnenlokken. Het semester was zonder haar verder gedenderd, evenals haar vriendinnen. Na een maand verving Lev haar door een Duitse toeriste. Ze mocht de klanten blijven binnenlokken. Ze duwde haar dunne sigaret uit en stak een nieuwe op, zoals ze dat ten oosten van Berlijn gewoon zijn te doen. We aten vandaag zeppelins als lunch in de Pilies Gatve. De traditionele versie: stevige aardappeldeegbollen met vlees erin en een vette zure saus erbij. We wilden daarna de varkensoren proberen maar daar moesten we mee wachten, anders zouden we exploderen. Ik ben er wel benieuwd naar, ze schijnen 'squi- shy' te zijn. Goeie zaak. Lev eet ze vast dagelijks - rauw. Hij

Ballustrada | 2016 | | pagina 14