De bezorgers waren met z'n drieën en liepen na een halfuur nog heen en weer om de partij uit te laden. Beleefd stelde Marthe hun voor om even te pauzeren. Prompt stonden drie 'petits rouges' voor hen op de toonbank. "Neen, ik niet, nu niet verontschuldigde ze zich. Een zurige zweetlucht verdrong de geur van onze koffie met melk die nu koud stond te worden. Zonder te proosten begonnen de mannen met simultaan ge heven elleboog te drinken. Drie adamsappels gingen op struis vogelachtige wijze op en neer. Zij lieten vervolgens enkele korte zuchten van voldoening horen, waarop de dikste van de drie, wiens buik geen buik meer was, maar een grote trom die een handbrede riem ondersteunde, zei: "Jongens, nog even door bijten!" Dit gold ook voor haar, want de keuken stond al tjokvol. Er kon geen doos meer bij. Zij vroeg om de pakbrief. Er was geen factuur bij. Die zou later worden nagestuurd. Met een desolaat gebaar wees zij naar de winkel, waar de rest van de zending dan maar opgestapeld moest worden. Ettelijke malen herlas zij de pakbrief om er zeker van te zijn dat dit alles wel door haar was besteld. Zij had een mondelinge order geplaatst. In die tijd berustten handelspraktijken nog op wederzijds vertrouwen. Zij begon op te lezen: "14 pallets, 252 dozen, 5140 kg". Was het toch zoveel geworden? Uiteindelijk bleef alleen een smalle ruimte vrij tussen de win keldeur en de toonbank. Ook hadden zij naar de keuken een nauwe loopgang uitgespaard, zodat het gelukkig nog steeds mogelijk was om met korte pasjes, de rug schuivend langs de kartonnen wand, een hoek van de keukentafel te bereiken. Evenals de wijnvaten waren de schappen nu ontoegankelijk. De dozen Rano reikten tot aan het plafond. Een van de bezor gers ging in de loopgang op een trapje staan om de verlichting, met het oog op brandgevaar, te verhangen. "Heel vriendelijk van u," dankte zij hem. Haar hele houding getuigde van een wijze zelfbeheersing. Zij bleef rustig en glimlachte zo nu en dan naar hen als wilde zij zeggen: "Goed draaiend bedrijfje, hè?" Later op de ochtend, toen de vrachtwagen eindelijk wegreed, was het van buitenaf een machtig gezicht, zo'n stampvolle win kel. De mensen uit de wijk kregen snel door dat er bij Marthe

Ballustrada | 2016 | | pagina 117