ld lit Is, 10- Q\ scherming van de groep geniet. De wolk is niet uniform, zoals zwermen spreeuwen in het najaar boven de duinen laten zien of in het centrum van steden tijdens de avondvlucht, voordat ze neerstrijken in vaste slaapbomen. Zo kent ook mailart diverse vormen en allerlei beoefenaars. Er zijn postkunstenaars die zichzelf geen kunstenaar noemen. Tot die groep reken ik mijzelf. Er zijn ook kunstenaars die slechts af en toe deelnemen aan een project en er zijn kunste naars die zeer actief zijn binnen het netwerk van postkunste naars, maar toch eerst en vooral zich afficheren als kunstenaar. Succes betekent voor bekende postkunstenaars misschien res pect, status en invloed maar verschaft geen financieel onafhan kelijke positie aangezien als een van de belangrijkste uitgangs punten van mailart geldt dat verstuurde kunstwerken niet te koop zijn of te koop worden aangeboden. Uitzonderingen be vestigen de regel. Hoewel postkunstenaars die na een halve eeuw actief te zijn geweest hun archief of delen daarvan ver kopen aan verzamelaars en soms goede deals sluiten, neemt dat niet weg dat juist het niet commerciële karakter het netwerk sterk heeft gemaakt. Een jaar of wat geleden was er enige paniek tijdens de crisis vanwege bezuinigingen binnen de culturele sector. De minister of gedeputeerde van cultuur als storende factor! Het valt maar moeilijk voor te stellen dat er binnen het eternal network goudplevieren slachtoffer werden. De groep bleef intact en liet zich niet opjagen. Ik herinner me de oproep om een krachtige schreeuw te laten horen als protest tegen de aangekondigde bezuinigingen. De schreeuw van het individu die massaal in groepen of indi vidueel geuit moest worden. Werd er niet hard genoeg ge schreeuwd, was de groep niet sterk genoeg geworden? Hoe dan ook, de bezuinigingen betekenen tot op de dag van vandaag verarming, ook al wijzen beleidsmakers er graag op dat de be zuinigingen ook leidden tot verrassende initiatieven zoals crowdfunding of vriendenclubs. Eén slechtvalk weet heel wat goudplevieren te isoleren en een schaap dat graag zijn eigen weg volgt, is een makkelijke prooi voor één loslopende hond die het liefst de hele kudde opjaagt.

Ballustrada | 2016 | | pagina 129